مکمل‌های طبیعی برای تناسب اندام

صنعت مکمل‌سازی امروزه پیشرفت زیادی کرده است و روزانه شاهد عرضه انواع پودر، قرص یا معجون‌های گوناگونی به بازار هستیم، اما با داشتن یک رژیم متعادل و جامع، نیازی به مصرف این مکمل‌های صنعتی ندارید. هرچند تمام این مکمل‌ها مضر نیستند و برخی نیز ارزش تهیه و مصرف را دارند، اما دریافت آن‌ها به صورت طبیعی راهی ساده‌تر و کاربردی‌تر برای تجدید قوا بعد از انجام تمرینات ورزشی است. در این مطلب شما را با برخی از رایج‌ترین مکمل‌های طبیعی آشنا می‌کنیم.

– اسیدچرب امگا ۳

یکی از رایج‌ترین مکمل‌هایی که اخیرا در مورد آن صحبت می‌شود، امگا ۳، به‌خصوص به شکل ماهی و روغن کریل است. مصرف این اسیدچرب ضروری با مزایایی که برای قلب، رگ‌های خونی، تورم و متابولیسم دارد، توسط متخصصان تغذیه برای بهبود روند کاهش وزن و توسط انجمن پزشکان برای سلامت عمومی توصیه شده است. اگر مصرف قرص‌های ماهی را دوست ندارید، می‌توانید همان مزایا را با مصرف ماهی‌های پرچرب از جمله سالمون، قزل‌آلا و ماهی تن، به‌دست آورید. گردو و آووکادو نیز حاوی میزان زیادی امگا ۳ هستند.

– دریافت پروتئین‌هایی با سرعت عمل بالا بعد از انجام تمرینات ورزشی
مصرف پروتئین بعد از انجام تمرینات ورزشی ضروری است که اولین و مهم‌ترین آن‌ها، پروتئین آب پنیر است. پروتئین پودر آب پنیر و نوشیدنی‌های جایگزین غذا، سریع جذب می‌شوند و در نتیجه آمینواسیدهای موردنیاز بیشتری را به عضلات گرسنه منتقل می‌کنند. هرچه سرعت این انتقال بیشتر باشد، فرایند ریکاوری عضلات نیز سریع‌تر انجام می‌شود.

از دیگر منابع خوب این نوع پروتئین، سفیده تخم‌مرغ و ماهی کم‌چرب مانند تیلاپیا و شیر کم‌چرب است.

– پروتئین‌هایی که آهسته آزاد می‌شوند
از جمله این پروتئین‌ها کازئین است. کازئین به دلیل فراهم کردن یک منبع ثابت برای انتقال آمینواسید به عضلات، در بازار مکمل‌ها از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. بهترین زمان مصرف آن، بعد از مدت‌زمان طولانی بدون غذا و در شب است.

از منابع مهم آن، پنیر محلی کم‌چرب و ماست یونانی است.

– مصرف کافئین قبل از ورزش

مصرف نوشیدنی انرژی‌زا قبل از ورزش بسیار رایج است. اولین چیزی که از منابع کافئین به ذهن می‌رسد، قهوه است. اما قهوه و نیز چای سبز علاوه بر کافئین، حاوی آنتی‌اکسیدان، ویتامین‌ها و ریزمغذی‌هایی هستند که موجب سلامت قلب و محافظت از بدن در طول انجام تمرینات ورزشی می‌شوند.

– مکمل‌های حاوی فیبر
 یکی از ملزومات رژیم غنی از پروتئین، مصرف مقدار فیبر کافی برای هضم و جذب عضلات است. فیبری که از طریق منابع طبیعی به‌دست می‌آید، قابل‌مقایسه با فیبر موجود در پودرهای صنعتی نیست، ضمن اینکه هم‌زمان از دیگر مزایای موجود در این منابع نیز بهره‌مند می‌شوید. این منابع شامل غلات، حبوبات، سبزیجات و اکثر میوه‌ها هستند. 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *