مزایا و معایب این ۳ رژیم

– رژیم یک روز درمیان
در این رژیم ۲ نوع برنامه انتخابی وجود دارد، یکی روزهای عادی و یکی روزهای سبز. در روزهای سبز می‌توانید آزادانه و به مقدار نامحدود از گروه سبزی‌ها، میوه‌ها، حبوبات و غذاهای نشاسته‌ای مانند پاستا، سیب‌زمینی و برنج استفاده کنید. در روزهای عادی هم می‌توانید پروتئین بیشتری بخورید و خوردن غذاهایی مانند ماهی، گوشت، میوه و سبزی هم آزاد است. نکته مهم اینجا است که بین روزهای سبز و روزهای عادی تعادل برقرار باشد. اگر تعداد روزهای سبز بیشتر شود، برنامه غذایی کم چرب کمک می‌کند میزان کالری‌های دریافتی به شدت کاهش یابد و وزن کم شود.
▪ مزایا: داشتن رژیم غذایی کم‌چرب، تشویق به مصرف میوه و سبزی.
▪ معایب: به دلیل اینکه برنامه دقیقی وجود ندارد، ممکن است باعث کاهش وزن نشود. اگر روزهای عادی بیشتر از روزهای سبز باشد، مصرف پروتئین زیاد و کربوهیدارت کم می‌شود و تعادل تغذیه‌ای به هم می‌خورد.
– رژیم اتکینز
در این رژیم با مصرف غذاهای پروتئینی مانند ماهی و تخم‌مرغ و غذاهای پرچرب مانند خامه، کره و پنیر درمجموع فرد کالری کمتری دریافت می‌کند. کربوهیدارت‌هایی مانند نان، برنج، سیب‌زمینی، شکلات، چیپس، غلات و شکر هم به شدت محدود می‌شوند. مصرف زیاد چربی یک خطر بهداشتی است. این رژیم کاملا با رژیم غذایی مناسب و شیوه زندگی سالم تفاوت دارد. هرچند بررسی‌ها نشان داده‌اند بیشتر افراد با رژیم کم کربوهیدرات مانند رژیم اتکینز وزن کم می‌کنند و کاهش وزنشان به کاهش فشارخون، قند و سطح کلسترول خون کمک خواهد کرد، اما کاهش وزن باید به روش درست انجام شود و از نظر تغذیه‌ای ویتامین‌ها، مواد معدنی و سایر مواد مغذی موردنیاز بدن تامین شوند.
▪ مزایا: کاهش مقدار کالری دریافتی و درنتیجه کاهش وزن.

▪ معایب: اطلاعات کم درباره تاثیرات طولانی‌مدت این رژیم بر سلامت، نداشتن تعادل تغذیه‌ای، نامناسب بودن برای خانم‌های باردار، بیمارن کلیوی و افراد مبتلا به نقرس، دریافت چربی اشباع زیاد، هزینه بالا و احتمال ایجاد یبوست.

– رژیم نمایه گلایسمی
در این رژیم، غذاهای کربوهیدارتی برحسب اینکه چقدر سریع قندخون را بالا می‌برند، دسته‌بندی می‌شوند. غذاهایی که شاخص گلایسمی پایین دارند، باعث می‌شوند فرد زمان طولانی‌تری احساس سیری کند و درنتیجه وزنش کنترل شود. نتایج تحقیقات نشان داده‌اند این رژیم آثار خوبی بر سلامت دارد و باعث کاهش سطح چربی و قندخون و تنظیم انسولین می‌شود و با کاهش کالری دریافتی روزانه، وزن پایین می‌آید.
▪ مزایا: یک برنامه غذایی سالم و مناسب است که می‌توان مدت طولانی آن را رعایت کرد؛ احتمال احساس گرسنگی کم است؛ تامین نیازهای تغذیه‌ای و نداشتن نیاز به مصرف مکمل.
▪ معایب: باید به اندازه وعده‌های غذایی توجه کرد (هرچند این موضوع درمورد مصرف غذاهایی با نمایه گلایسمی پایین آسان است). مقدار قند و نان سفید باید محدود شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *