زبان خوراکی ها: من سکنجبین هستم

من سكنجبين هستم
خواص سکنجبین
اسمم سكنجبين است و در بريدن صفرا شهرت فراوان دارم. نام اصلى من سركنگبين است چون سابقا مرا با سركه و عسل درست مى كردند و گاهى با شيره و در اين صورت نام من سركه شير بوده، اما حالا مرا فقط خاك قند يا شكر درست مى كنند و به اين جهت من آن مقام و منافع گذشته را ندارم. 

اگر بگويم سودمندترين نوشابه ها هستم، شايد شما آن را قبول نداشته و حمل بر خودستايى كنيد به اين جهت اجازه مى خواهم رشته سخن را بدست حكيم محمد بن زكرياى رازى پزشك و غذاشناس بزرگ ايرانى بدهم و آن چه را كه آن استاد گرانمايه در وصف من گفته است بازگو نمايم:

يكى از نوشابه هايى كه زياد مصرف مى شود سكنجبين است كه نوشيدن آن منافع بسيار دارد. يكى از منافع سكنجبين آن است كه چون آن را با يخ خنك كرده و بنوشند، صفرا را مى برد و از التهاب حرارت معده مى كاهد و آن چه بلغم در معده و روده ها باشد، خارج مى كند. 

اگر سكنجبين را با ريشه و تخم كاسنى بسازند و كمى گلاب به آن اضافه كنند، نوشابه اى پرسود و شگفت آور خواهد شد مخصوصا براى آن هايى كه جگر و معده اى گرم داشته و يا دچار گرفتگى معدى شده اند و نيز براى كسانى كه مبتلا به نفخ مى باشند منافع زياد دارد، ولى براى مبتلايان به زخم معده و روده، زيان بخش است. 

بارى من يك شربت ايرانى هستم و تمام منافع سركه را دارم ولى ضررم به اندازه آن نيست، مخصوصا اگر مرا مثل گذشته با عسل و ساير قندهاى طبيعى درست نمايند، چه در غير اينصورت سركه با قند تركيب شده و جلو زيان سركه را مى گيرد، ولى اگر در موقع تهيه من، مراعات نسبت را ننمايند و ترش باشم براى اعصاب ضرر فراوانى خواهم داشت. 

آن هايى كه معده اى ضعيف دارند و همچنين مبتلايان به اسهال و درد سينه مخصوصا مسلولين نبايد به من نزديك شوند و كسانى كه دچار سرماخوردگى شده اند و آن‌هايى كه مبتلا به رعشه و دردهاى عصبى هستند، حتما بايد از من دورى نمايند. 

موقعى كه براى تهيه من سركه را با مواد قندى جوشانديد و من در اثر حرارت به عمل آمدم، قبل از سرد شدن يك دسته نعناى تازه در من فرو بريد و مدتى بگذاريد تا عطر نعنا در من حل شده، بعد دسته نعنا را بيرون بكشيد و در بالاى ديگ نگاه داريد تا تمام قطرات آن چكيده شود و در اين صورت من داراى عطر و طعمى مطبوع شده، و خواص بيشترى خواهم داشت.

مثل گذشته از ميهمانان خود با شربت سكنجبين پذيرايى کنید و اگر به آن خيار رنده كرده اضافه كنيد، در حق ميهمانان خود محبت فراوانى نموده ايد. شما كه عادت داريد كاهو را با من مى خوريد، چه ضرر دارد كه در موقع تهيه سالاد مرا به عنوان سس به آن اضافه كنيد و اين سنت را براى من كه چاشنى وطنى هستم حفظ نماييد.
نام كتاب: زبان خوراكي ها
نويسنده: دكتر عباد الدين جزايری
جلد اول

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *