لیمو ترش و مصارف داخلی و خارجی آن

لیمو ترش میوه ای سرشار از ویتامین و دوست سلامت بخش پیر و جوان. اصل لیمو ترش از هندوستان بوده است که از آن کشور به سایر نقاط عالم رفته و کشت شده است. 
لیمو ترش و خواص آن
شمال و جنوب ایران درختان لیمو ترش زیادی به بار می نشیند و محصول آن به بازار می آید و در دسترس همه قرار می گیرد. یک نوع لیموی کوچک که از جنوب ایران می آید در کشورهای دیگر کمیاب است و یا اصلا مثل آن پیدا نمی شود.

در اروپا، کشورهای ساحل مدیترانه مثل یونان: ایتالیا، اسپانیا دارای لیموی خوبی است که وزن آن زیاد و آب آن فراوان است. لیموی پرتقال هم معروفیت دارد. از پوست لیمو با فشار اسانسی می گیرند که عطر مخصوصی دارد. لیموی سبز و نرسیده بیش از لیموی زرد و رسیده اسانس دارد.

معمولا برای یک کیلوگرم اسانس لیمو باید پوست سه هزار لیمو را فشار داد و اسانس آن را گرفت.

طبق آخرین تجزیه های علمی لیمو سی درصد آب دارد که شش تا هشت درصد آن اسید سیتریک (جوهر لیمو)، اسید مالیک، سیترات دوشو و سیترات دوپتاس می باشد.

لیمو، قند مخصوصی دارد که دارای گلوکوز، فروکتوز و ساکاروز می باشد.

املاح معدنی لیمو عبارتند از: کلسیم، آهن، سیلیس، فسفر، منگنز، مس. بعلاوه لیمو دارای سقز، موسلاژ و آلبومین هم می باشد.

ویتامین های لیمو عبارتند از ویتامین ب (ب ۱، ب ۲، ب ۳) هم چنین ویتامین آ ث و پ پ.

ویتامین های ب لیمو در تغذیه اثر مهمی مخصوصا در تعادل عصبی دارد.

پرو ویتامین (آ) که به نام کاروتن خوانده می شود و در پوست آن جمع شده است خود ویتامین آ لیمو در گوشت و آب تازه آن وجود دارد. بطوری که می دانید ویتامین آ اهمیت زیادی در پدیده های رشد و حفظ جوانی سلولهای پوست دارد.

ویتامین ث لیمو که مقدار آن در صد گرم لیمو از چهل تا پنجاه میلی گرم است اهمیت زیادی در حفظ تأمین سلامت و نشاط بدن ما دارد همچنین تأثیر زیادی در غده های داخلی بدن دارد.

ویتامین های پ پ لیمو حامل حفظ عروق و شریانهای بدن هستند. اسانس لیمو دارای نود و پنج درصد ترپن ها می باشد، که عبارت است از پی نن، لیمونن، فلاندرن، کامفن، لیانول و کامفر.

مصارف مختلف لیمو

۱- آب لیموی ترش را با آب و شکر یا قند مخلوط می کنند و از آن شربت لیمو درست می کنند که مقوی است و برای کسانی که تب دارند یا حالت دل به هم خوردگی دارند و یا مبتلا به خونریزی هستند مفید است. ترتیب، تهیه آن این است که نصف لیموی تازه را باید به صورت برشهای نازک در آورده و در نصف لیوان آب قند ریخت و نوشید.

۲- کسانی که می خواهند رژیم آب لیمو بگیرند باید یک یا دو یا ده روز هر روز دوازده لیمو را مصرف کنند و بعد مقدار آن را کم کرده و به یک یا دو لیوان برسانند و آن را چهار یا پنج هفته ادامه دهند ولی توجه کنند که لیمو کاملا رسیده باشد.

۳- برای دفع کرم و اینکه لیمو را به جای دوای کرم بکار ببرید باید یک لیمو را با پوست و گوشت و هسته له کنید دو ساعت آن را در آبی که مقداری عسل دارد بخیسانید و بعد آن را بفشارید و با فشار شیره آن را بکشید و وقتی می خواهید بخوابید بنوشید. دمکرده لیموی کامل یعنی پوست و گوشت و هسته آن باید له شود و در آب جوش دم شود و مصرف گردد. مصرف دمکرده لیمو برای دفع کرم روده مفید است.

۴- کسانی که کرمک دارند ساده ترین و طبیعی ترین معالجه این است که هسته لیمو را بسایند با عسل مخلوط کنند و صبح ناشتا بخورند.

۵- کسانی که کبدشان کار نمی کند باید شب سه لیمو را قطعه قطعه کنند و آب جوش روی آن بریزند و بگذارند تا صبح بماند و صبح آب آن را ناشتا بنوشند.

۶- کسانی که چاق هستند و می خواهند وزن خود را کم کنند باید دسر گل بابونه را با یک لیمو قاچ قاچ کنند و در یک لیوان روی آن آب جوش بریزند و بگذارند دم بکشد صبح که شد آن را صاف کنند و ناشتا بنوشند.

دمکرده لیمو با گل بابونه برای دفع بلعیدن هوا که به فرانسه آن را (آئروفاژی) می گویند مفید است.
اسانس لیمو را به مقدار پنج تا ده قطره روی یک حبه قند و یا به عنوان شربت مصرف می کنند.

مصارف خارجی لیمو

۱- وقتی به زکام مغزی مبتلا شدید و یا سینوزیت داشتید چند قطره آب لیمو را در سوراخهای بینی بچکانید و هر روز چند بار این کار را تکرار کنید.
۲- وقتی مبتلا به خونریزی دماغ شدید یک تامپون از پنبه را در آب لیمو بخیسانید و در سوراخهای بینی خود بگذارید.
۳- برای معالجه بیماری برفک دهان باید آب لیمو را با هل و آب مخلوط کنید و هر بار چند بار دهان را با آن بشویید.
۴- وقتی مبتلا به آنژین شدید آب لیمو را بگیرید و در یک لیوان آب نیم گرم بریزید و با آن غرغره کنید.
۵- وقتی مبتلا به بلفاریت شدید یک یا دو قطره آب لیمو را در چشم بچکانید چشم را به شدت خواهد سوزانید ولی باید مقاومت بکنید و از سوزش آن ناراحت نشوید.
۶- وقتی درد میگرن شروع شد باید خود لیمو را به پیشانی گذاشت یا برشهای لیمو را در دو طرف شقیقه جا داد.
۷- اگر زخمهای جلدی داشتید آب لیمو را روی آن بمالید.
۸- وقتی گوش شما صدا کرد و سوت زد چند قطره آب لیمو را در گوش خود بچکانید.
۹- اگر ناخنهای شما شکننده شده است و زود می شکند باید شب و صبح مدت یک هفته آب لیمو را به آن بمالید و ماساژ دهید.
۱۰- اگر پوست شما چرب است مقداری پنبه را در آب لیمو بزنید و به صورت خود بمالید و بیست دقیقه بگذارید به همان حال بماند و بعد کرم یا پودر مخصوص صورت را بمالید.
۱۱- برای معالجه جوشهای قرمز صورت باید آب لیمو را که کمی نمک به آن اضافه شده و به صورت محلول در آمده به صورت خود بمالید.
۱۲- برای برطرف کردن چین و چروک پوست باید محلول شستشوی صورت را دو بار در هفته از آب لیمو ترتیب دهید، محلول شستشوی صورت با آب لیمو برق و لطافت خاصی به چهره می بخشد.
۱۳- برای این که همیشه دستهای نرمی داشته باشید آب لیمو را با گلیسرین و اودکلن به اندازه مساوی مخلوط کنید و این مخلوط را به دستهای خود بمالید.
۱۴- برای این که دندانهای سفیدی داشته باشید هفته ای یک بار با آب لیمو دندانهای خود را مسواک کنید.
۱۵- اگر پاهای شما خسته و حساس شده است با دمکرده تیول آن را بشویید و حمام دهید و بعد با آب لیمو آن را مالش دهید.

با لیمو چه کارهایی می توان کرد؟

۱- وقتی چرم سیاه و کثیف شده است و شما می خواهید آن را پاک کنید یک لیمو را دو نیمه کنید نیمی از آن را با نمک درشت روی چرم بمالید تا پاک و براق شود.
۲- برای این که چیزهایی که با نقره ساخته شده است پاک کنید باید یک برش لیمو را به آن بمالید و بعد با آب داغ بشویید و با پوست آهو آن را خشک کنید.
۳- برای اینکه سنگهای مرمر سفید بخاری را پاک کنید نصف لیمو را روی آن بمالید و مخصوصا در جایی که خال و لکه افتاده است زیادتر بمالید و بعد با پارچه ای که کمی روغن مایع به آن مالیده است بکشید و پاک کنید.
۴- اگر لکه سیاهی روی پارچه سفید افتاده است که می خواهد آن را زایل کند باید دو برش لیمو را در پارچه ای بگذارید و آن پارچه را روی آن لکه بگذارید و اطوی داغ روی آن بگذارید تا لکه از بین برود، گاهی لازم است چند بار این کار تکرار شود.
۵- برای این که دستشویی خود را پاک کنید و خالها را از بین ببرید باید آب لیمو که با نمک مخلوط شده است با پارچه ای به آن بمالید.
۶- لکه هایی که از سبزیها و یا میوه ها و یا مرکب و جوهر روی انگشتان می ماند با آب لیمو پاک می شود.
۷- برای اینکه بید را دفع کنید باید کیسه هایی را در قفسه های لباس خود آویزان کنید که محتوی پوست خشک لیمو باشد.
همچنین برای اینکه مورچه ها را دفع کنید باید یک لیموی گندیده را در جایی که مورچه ها هجوم آورده اند بگذارید.
کتاب: خوردنیهای شفابخش
مهدی نراقی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *