گندم سلامتی شما را بیمه می کند

گندم همین دانه ریزی که به صورت نان و یا شکلهای دیگر مورد مصرف عموم قرار می گیرد، از جمله دانه‌هایی است که املاح و عناصر بسیاری را در خود دارد.
خواص گندم
پس چه بهتر که شما هم با خواص و اثرات آن در مبارزه با برخی بیماریها آشنا شوید.

گندم چه دارد؟

در گندم املاح معدنی و عناصر کاتالیتیک فراوان وجود دارد مثل:

کلسیم، منیزیوم، سدیم، پتاسیوم، کلر، گوگرد، فلوئور، سیلیسیم، مس، منگنز، کبالت، ید، آرسنیک، چربی فسفردار، روی، نشاسته، ویتامین آ، ب ۱، ب ۲، ویتامین ا که در جوانه گندم به وجود می آید و ویتامینهای کا د، پ پ، مخمرها و دیاستازها.

گندم از مواد غذایی کامل طبیعت است که قرنها است خوراک بشر را تأمین می کند و یکی از نعمتهای بزرگ خداوند است.

امروز در سایه علم و دانش معلوم شده است این دانه کوچک و حقیر گنجی از املاح و ویتامین در خود نهفته دارد و بعید نیست در آینده اسرار دیگری از آن کشف گردد.

چرا نان را در قدیم بهتر از حالا تهیه می کردند؟

چون مواد غذایی آن کاملتر بود و از دست نمی رفت به این ترتیب که گندم را با کود طبیعی به عمل می آورند.

برای آرد کردن آن از آسیای بادی و یا آبی استفاده می کردند و به علت سرعت آسیاهای برقی قسمتی از ویتامینهای آن از دست نمی رفت و آرد تصفیه شده به دست نمی داد. 

به علاوه آن را با خمیر مایه طبیعی به عمل می آوردند و نان را با حرارت آتش چوب یا هیزم می پختند و در نتیجه چنین نانی هم مغذی بود و هم سالم و خوشمزه. 

اکنون چنین نانی در شهرهای بزرگ که پخت نان را صنعتی کرده اند کمتر پیدا می شود و برای یافتن آن باید به شهرها و روستاها رفت و چنین نانی را به دست آورد.

امروزه باید از جوانه گندم استفاده کنیم زیرا جوانه گندم برای تمام کسانی که دچار کمبود املاح معدنی شده اند یا بی خونی و ضعف پیدا کرده اند و از لحاظ جسمی و روحی ناتوان و ضعیف شده اند، رشد آنها سریع نیست، نرمی استخوان دارند، مسلول شده اند، خانمهایی که حامله هستند و یا فارغ شده و یا بچه شیر می دهند غذایی عالی و ممتاز است و مصرف آن به تمام این اشخاص توصیه می شود.

وقتی دانه گندم معمولی را با گندم جوانه زده، مقایسه کنیم از نظر تغییراتی که در مواد حیاتی آن پیدا شده است دچار تعجب و شگفتی می شویم. به این مقایسه توجه کنید.

گندم کامل

فسفور ۴۲۳ میلی گرم درصد. منیزیم ۱۳۳ میلی گرم درصد. کلسیم ۴۵ میلی گرم درصد.

گندم جوانه زده

فسفر ۱۰۵۰ میلی گرم درصد. منیزیم ۳۴۲ میلی گرم درصد. کلسیم ۷۱ میلی گرم درصد.

طرزتهیه جوانه گندم

طرز تهیه جوانه گندم خیلی آسان است. گندم خوب و تازه را (اگر از جاهای ییلاقی باشد بهتر است) انتخاب کنید و آن را بشویید و بعد در ظرفی که آب نیمه گرم دارد خیس کنید و بگذارید بیست و چهار ساعت بماند. 

بعد آب آن را بریزید و دوباره بشویید و در بشقاب گودی جا دهید و روی آن پارچه مرطوب بگذارید. بعد از دو روز در تابستان و چهار روز در زمستان جوانه های کوچک شیری از آن پیدا می شود که همان جوانه گندم است.

گندم جوانه زده را نمی شود کنسرو کرد، باید همان روز مصرف کرد و هر روز دوباره تازه آن را تهیه کرد. مقدار مصرف جوانه گندم تازه یک تا سه قاشق قهوه خوری است که باید آن را به تنهایی جوید و با غذاهای دیگری مخلوط کرده مصرف کرد.

اگر هر دو یا سه ماه، پانزده یا بیست روز جوانه گندم تازه تهیه کنید و بخورید به زودی خواهید دید تغییر محسوسی در شما پیدا شده است و شما سالم و با نشاط شده اید.

جوانه گندم، بی اندازه مقوی و نیروبخش است ولی مصرف آن برای بعضی از کسانی که فشار خون دارند، منع شده است.

بیماری های ناشی از نخوردن گندم

بسیاری از غذاشناسان عصر جدید مخصوصاً دکتر گلیورد هاوزر ثابت کرده است که با تقلیل مصرف گندم کامل امراضی از قبیل: 
ضعف عمومی بدن، نرمی استخوان ها، کولیت، تصلب شرائین، کم خونی، یبوست و ناتوانی جنسی زیاد شده است و بهترین راه مبارزه علیه این بیماری این است که غذای خود را از نان کامل یا طبیعی ترتیب دهیم و یا جوانه گندم را تهیه کرده و با غذای خود مصرف کنیم. در کتاب گذرنامه برای یک زندگی نوین اثر گیلورد هاوزر جوانه گندم یکی از غذاهای معجزه گر هاوزر است که مصرف آن را در موارد بسیاری تجویز و توصیه کرده است و بسیاری از خانواده ها با مصرف آن بهبود یافته و تغییر محسوسی در حالت جسمی و روحی خود مشاهده کرده اند.

کتاب: خوردنیهای شفابخش
مهدی نراقی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *