فکرتان را عوض کنید

فکرت را عوض کن

کنارگذاشتن اسطوره ها

متأسفانه وقتی رشد می کنیم و بزرگ می شویم اسطوره هایی را می پذیریم که می توانند امیدهای ما به موفقیت را نابود کنند و شادی و موفقیت را در زندگی آتی ما حذف نمایند اجازه بدهید با این باورهای خود محدود کننده آشنا شویم.

اولین و بدترین باوری که می تواند دامنگیر ما بشود این باور است «من به اندازه کافی خوب نیستم» این باوری است که تولید احساس حقارت و نابسندگی می کند فرض را بر این می گذاریم که دیگران از ما بهتر هستند آن هم تنها به این دلیل که در حال حاضر در شرایط بهتری از ما قرار دارند. احساس می کنیم که ارزش آنها باید از ارزش ما بیشتر باشد و بنابراین ارزش ما از آنها کمتر است. 

این احساس بی ارزش بودن در عمق روان ما جای می گیرد و سبب می شود که خودمان را دست کم بگیریم و ارزان بفروشیم. اینگونه اصولاً هدف گذاری نمی کنیم. باید بپذیرید که نه تنها خوب هستید بلکه می توانید در زمینه مورد نظر خود به جایگاه عالی برسید. توانمندی بالقوه شما نامحدود است. می توانید به مراتب به بیش از آنچه تاکنون دست یافته اید دست پیدا کنید.

با خود مثبت حرف بزنید

قدرتمندترین کلمات در عبارات شما، کلماتی هستند که به خودتان می گویید. صحبت شما با خود، حرفهایی که با خود می زنید ۹۵ درصد احساسات شما را مشخص می سازند. وقتی با خودتان حرف می زنید ذهن نیمه هشیار شما این کلمات را می گیرد و آنها را قبول می کند. بعد رفتار شما را با آن تطبیق می دهد و تصویر ذهنی و زبان تنی منطبق با آن پیدا می کنید. 

از حالا به بعد با خود درباره آنچه می خواهید بکنید و می خواهید باشد حرف بزنید. از گفتن حرفهایی به خود که صمیمانه خواهان آن نیستید خودداری ورزید. کلمات قدرتمند و مثبت «می توانم این کار را بکنم» را به خود به تکرار بگویید. تکرار کنید «خودم را دوست دارم» بگویید «من بهترین هستم» بعد روی پاهایتان بایستید، تبسم اطمینان بخشی بر لبان خود بنشانید و آنگاه کاری را که می توانید با تمام وجود انجام بدهید. دیری نمی گذرد که این برای شما یک عادت می شود.

شما شایسته بهترین ها هستید

در نتیجه انتقاد مخرب گذشته، اشخاص اسوره دیگری را می پذیرند که یک باور خود محدود کننده است. به عبارت دیگر نمی پذیرند و باور ندارند که شایسته موفقیت هستند. این روحیه را بیشتر در کسانی می بینیم که در یک خانواده کم درآمد بزرگ شده اند این روحیه می تواند همچنین از آن جهت ایجاد شده باشد که در کودکی و در حالی که بزرگ می شدیم به ما گفته باشند که فقر و تنگدستی یک فضیلت است و ثروتمند شدن گناه به شمار می آید.

اگر به گونه ای بزرگ شده باشد که خود را شایسته چیزهای خوب ندانید که این می تواند به هر دلیلی باشد و با این حال به موفقیت قابل توجه برسید ممکن است گرفتار «سندرم شیاد» بشوید. در این شرایط احساس می کنید که با شیادی به موفقیت رسیده اید و دیر یا زود این شیادی شما را متوجه می شوند. بدون توجه به اینکه در اثر سختکوشی به موفقیت رسیده اید گرفتار ترس آن می شوید که این موفقیت را از شما بگیرند. 

اگر احساس یک شیاد را داشته باشید اغلب از اینکه موفق شوید احساس گناه می کنید بسیاری از اشخاص با این روحیه برای فرار از این احساس گناه اقدام به تخریب خود می کنند. بیش از اندازه می خورند و می نوشند، به مواد مخدر پناه می برند، خانواده خود را نادیده می انگارند، رفتارهایی غیر قابل پیش بینی می کنند و تن به سرمایه گذاری های غیر عاقلانه می دهند. آنها در اعماق وجود خود احساس می کنند که شایسته موفقیت نیستند و در نتیجه آنچه را که به دست آورده اند از دست می دهند.

خود را وقف خدمت به دیگران بکنید

واقعیت این است که وقتی کارتان را به نحو احسن انجام می دهید شایسته آنید که درآمد سطح بالا داشته باشید. شما در صورتی موفق می شوید که کالاها و خدماتی تولید کنید که زندگی و کار دیگران را تسهیل کند. مردم در صورتی کالا یا خدمتی را خریداری می کنند که احساس کنند وضعشان از آنچه هست بهتر می شود. 

در یک اقتصاد بازاری همه معاملات دواطلبانه و اختیاری هستند. اشخاص تنها در صورتی کالایی را می خرند که احساس کنند با این خرید در شرایط بهتری قرار می گیرند. بنابراین شما در بلند مدت تنها در صورتی موفق می شوید که کالاها و خدماتی را به دیگران عرضه کنید که به آنها خدمت بکند و سود برساند. هر چه بیشتر به دیگران خدمت کنید شایسته تر می شوید و سطح درآمدتان افزایش می یابد.

آبراهام لینکن زمانی گفت «بهترین راه کمک به فقرا این نیست که مانند یکی از آنها شویم» در جوامع مترقی، اشخاص هرچه درآمدشان بالاتر برود، مالیات بیشتری پرداخت می کنند. از محل درآمدهای مالیاتی مدارس، بیمارستانها، جاده ها، برنامه های رفاهی، برنامه های مراقبت های پزشکی، هزینه های نظامی و چیزهای دیگر صورت خارجی پیدا می کنند. 

می توانید افتخار کنید که به لحاظ مالی موفق هستید. شما با درآمد زیاد می توانید به جمع کثیری از مردم خدمت کنید. شما با خدمت کردن به دیگران به خودتان خدمت می کنید. این را به خودتان به تکرار یادآور شوید«من شایسته درآمدی هستم که با تولید کالاها و خدمات مورد نیاز دیگران نصیب می برم. من از موفقیت خود شادمان هستم و به آن افتخار می کنم.»

شما یک انسان عالی هستید

شما یک انسان کاملاً خوب و شایسته هستید. شما صادق، فروتن، حقیقت بین و سختکوش هستید. شما با دیگران به ادب و احترام حرف می زنید و از خود صمیمیت نشان می دهید. شما خود را وقف خانواده، دوستان و شرکتتان می کنید. شما قوی، مطمئن و مسئول هستید. شما با علم و اطلاع، هوشمند و با تجربه هستید. شما نه تنها برای نزدیکان خود، بلکه برای همه جامعه ارزشمند هستید. شما به دلیل خاصی متولد شده اید شما سرنوشتی دارید که باید آن را مقدر سازید. شما در هر زمینه عالی و بی کم و کاست هستید.

پاراگراف فوق، نشانه و بازگو کننده شخصیت و منش شماست ممکن است در صد در صد مواقع در مورد شما مصداق نداشته باشد اما توصیف خوبی است که نشان می دهد شما چه کسی هستید و با زندگی تان به کجا می روید. وقتی بدون قید و شرط بپذیرید که شخصی ارزشمند هستید، این باور را در همه حرفهایی که می زنید و کارهایی که می کنید نشان می دهید و دیری نمی گذرد که این ویژگیها در شما ایجاد می گردد. ایده آل شما تبدیل به واقعیت شما می شود. به تکرار به خود بگویید: «خودم را دوست دارم و عاشق زندگی ام هستم. من به جمیع جهات آدم خوبی هستم و همیشه در هر کاری بیشترین تلاشم را می کنم.»

فروشگاه نرم افزار ذهنی

تصور بکنید فروشگاهی وجود داشت که برنامه ریزی ذهنی می فروخت. می توانستید از این فروشگاه هر خودانگاره، باور و نگرشی را که می خواهید آن را در کامپیوتر ذهنتان قرار بدهید، خریداری کنید. اگر فروشگاهی با این مشخصات وجود داشت و می توانستید از آن آنچه را که می خواهید خریداری کنید، چه چیزی را انتخاب می کردید؟ پیشنهادی دارم به اطراف خود نگاه کنید و ببینید که شادترین و موفق ترین مردم در دنیای شما از چه باورهایی برخوردارند و بعد همین باورها را برای خود انتخاب کنید. این باورها را در کامپیوتر مغز خود بارگیری کنید و بعد همان برنامه آنها را به اجرا بگذارد.

خوشبختانه با توجه به صدها مصاحبه با اشخاص موفق، دقیقاً می دانیم که آنها چگونه برنامه ریزی شده اند و از دوران کودکی به بعد چه باورهایی را در خود ایجاد نموده اند. مهمترین باوری که می توانید برای خود انتخاب کنید این باور است« من آدم بسیار خوبی هستم و قرار است که به موفقیت های بزرگ در زندگی خود دست یابم. هر اتفاقی که تاکنون برای من روی داده، از اتفاقات خوب گرفته با بد، بخشی از دستیابی به موفقیتی است که به طور یقین به آن دست خواهم یافت.»

اگر قطعاً بر این باور باشید که تضمین شده هستید که به موفقیت دست پیدا کنید، اگر بر این باور باشید که همه موانع و مشکلات برای آن است که موفقیت برسید، در این صورت لحظه ای متوقف نمی شوید. برای خودتان هدفهای بزرگ و عالی در نظر می گیرید و با هر شکستی که می خورید با نیرویی مضاعف دوباره دست به کار می شوید. شما با تغییر دادن اندیشه خود، زندگی تان را تغییر می دهید. 

در تمامی صفحاتی که در ادامه مطلب می خوانید، شما را با روشها و فنونی آشنا می کنم که اثر بخشی آن به اثبات رسیده است و می توانید از آنها برای کنترل تمامی زمینه های فکری خود استفاده کنید به شما توضیح می دهم که چگونه مثبت فکر کنید تا به این احساس و نتیجه برسید که می توانید به همه خواسته های خود دست پیدا کنید. می آموزید که چگونه خودانگاره تان را برنامه نویسی و برنامه نویسی مجدد بکنید و تا دنیای درون شما منطبق و سازگار با شرایطی باشد که می خواهید در آن موقعیت قرار بگیرید. می آموزید که چگونه توقف ناپذیر باقی بمانید.

تمرینات عملی

۱- ایده آلهای خود را به روشنی تعریف کنید. اگر بتوانید در جمیع جهات یک انسان موفق باشد، به چه کیفیاتی احتیاج خواهید داشت؟ کدام باور بر شما حاکم خواهد بود؟
۲- شما به آنچه اغلب فکر کنید همان می شوید. یک یا چند مورد را در زندگی خود شناسایی کنید که اندیشه شما روی عواطف، احساسات، نگرشها و رفتار شما تأثیر تعیین کننده بر جای می گذارد.
۳- در چه زمینه ای در بهترین حد خود ظاهر می شوید؟ در این زمینه خوتان را چگونه تصور می کنید؟ چگونه می توانید تصویر سازی و تجسم را به دیگران انتقال بدهید؟
۴- کدام اشخاص را بیشتر تحسین می کنید و به آنها احترام می گذارید؟ چرا؟ چگونه می توانید رفتارتان را به گونه ای تغییر بدهید که با رفتار بهترین اشخاصی که می شناسید همخوانی داشته باشد؟
۵- در چه زمینه ای از زندگی تان خودتان را از هر شرایطی بهتر دوست دارید؟ کدام فعالیت است که به شما بیشترین عزت نفس را می دهد؟
۶- شما آدم بسیار خوبی هستید از امروز به بعد، خودتان را به بهترین شکلی که می توانید ببینید، حاضر نشوید محدودیتی برای خود بپذیرید.
۷- تصور کنید که پیشاپیش به آن شرایط مطلوبی که می خواهید رسیده اید، اینگونه خودانگاره تان را تغییر بدهید به آن زندگی که می خواهید و شایسته آن هستید دست پیدا کنید.

منبع: کتاب فکرتان را عوض کنید تا زندگیتان تغییر کند
نویسنده: برایان تریسی
مترجم: مهدی قراچه داغی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *