مهم‌ترین علل افزایش سردرد در طول روزه‌داری

مهم‌ترین علل افزایش سردرد در طول روزه‌داری

 

مهم‌ ترین علت‌‌های افزایش سردرد در طول روزه‌ داری عبارتند از:

۱. کمبود خواب و استراحت
۲. کاهش قند خون در طول روزه‌داری
۳. کم شدن مصرف کافئین توسط افراد
۴. کاهش مصرف سیگار و تنباکو
۵. کم‌ آبی
۶. کم‌ خونی

الزام خوردن وعده سحری

افرادی که در طول روزه‌ داری به‌ علت کاهش قند خون دچار سردرد می‌ شوند، باید وعده سحری را حتما بخورند. البته این افراد نباید در وعده سحری از غذاها و نوشیدنی‌ های حاوی مواد قندی فرآوری‌ شده و شکر زیاد استفاده کنند.

بالا رفتن قند خون

مصرف قندهای سریع‌ الجذب مثل شکر سفید، نبات، شکلات و شیرینی‌ هایی که در قنادی‌ ها تهیه می‌ شوند، باعث بالا رفتن قند خون و ترشح زیاد انسولین و به‌ دنبال آن، پایین افتادن سریع قند خون می‌ گردد. این شرایط در نهایت به اعتیاد نسبت به مصرف قند و شکر و شیرینی ختم می‌ شود.

پایین آمدن قند خون

علاوه بر این، پایین آمدن قند خون موجب ترشح اپی‌ نفرین از غدد فوق‌ کلیوی می‌ شود و در نتیجه قند ذخیره‌ شده در کبد به‌ صورت گلیکوژن، به گلوکز تبدیل می‌ شود تا بتواند کاهش قند خون را جبران کند.
در عین حال، ترشح اپی‌ نفرین با انقباضی که در دیواره عروق ایجاد می‌ کند، موجب بروز سردرد و میگرن می‌ شود.

عدم مصرف مایعات

عدم مصرف مایعات به‌ مقدار کافی و بروز کم‌ آبی، خصوصا در روزهای گرم  و ماه رمضان، باعث تشدید بیماری در میان افراد مبتلا به سردرد و میگرن می‌ شود.

به همین دلیل، مصرف میوه‌ هایی مثل خیار، هندوانه، خربزه، انگور، ‌گلابی، انار، سیب، به، آلبالو و زردآلو در فاصله بین افطار تا سحر توصیه می‌ گردد. البته مصرف میوه باید با غذا، یک تا یک‌ و نیم ساعت فاصله داشته باشد.
همچنین مصرف گلاب، ماءالشعیر، شربت لیمو و سکنجبین در این ماه می‌ تواند مفید واقع شود.

کاهش مصرف کافئین

یکی از مهم‌ترین علت‌ های بروز سردرد در طول ماه رمضان، کاهش مصرف کافئین است. برای جلوگیری از این امر، افراد باید ۲ تا ۳ هفته قبل از شروع ماه رمضان، مصرف چای و قهوه و مواد دارای کافئین را در رژیم غذایی کاهش دهند تا بدن به‌ تدریج به دریافت مقدار کمتری از کافئین در طول ماه رمضان عادت کند.
مصرف چای سبز بدون کافئین به‌ جای چای سیاه، می‌ تواند در این زمینه به افراد روزه‌ دار کمک کند.
منبع: dietic

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *