حاجی واشنگتن
فرهنگ و هنر

حاجی واشنگتن

حاجی واشنگتن

 

زمانی دو روزه قبل از عید قربان، شخص سفیر و عضوش «حمزه علی» به خارج شهر واشنگتن رفته و گوسفند فربهی به قیمت ۱۳ دلار خریداری و باکالسکه آتشی (اتومبیل) کرایه، آنرا به مقر نمایندگی می آورند. چون سفارت حیاط نداشت و دورن یک ساختمان بزرگ یا مجتمع آپارتمانی واقع شده بود.
حاج حسینقلی خان صدر السطنه (که بعدها معتمد الوزاره لقب گرفت) و معروف به جاجی واشنگتن است، به عنوان نخستین سفیر ایران در آمریکا از طرف ناصرالدین شاه منصوب شد.
زمانی دو روزه قبل از عید قربان، شخص سفیر و عضوش «حمزه علی» به خارج شهر واشنگتن رفته و گوسفند فربهی به قیمت ۱۳ دلار خریداری و باکالسکه آتشی (اتومبیل) کرایه، آنرا به مقر نمایندگی می آورند. چون سفارت حیاط نداشت و دورن یک ساختمان بزرگ یا مجتمع آپارتمانی واقع شده بود، به ناچار گوسفند را مدت دو روز در بالکن طبقه سوم ساختمان که مقر سفارت در آنجا بود نگهداری می کنند.
در آن دو روز «…عابرینی که از خیابان شماره ۳۲۵ واشینگتن  واز زیر بالکن ساختمان که سفارت ایران هم در آن قرار داشت عبور می کردند. لحظاتی ایستاده و با تعجب به دنبال محلی می گشتند که صدای بع بع گوسفندی از فضا پخش می شد…» صبح روز عید، حاجی صدر السطنه، لنگی به خود بسته  و شخصا به بالکن رفت، پس از دادن آب، دست و پای گوسفند را بست و سر گوسفند را از تن جدا کرد و خون کف بالکن را پوشانده و از ناودان بالکن به کف پیاده رو سرازیر گردید.
آنروز یکشنبه و تعطیل عمومی بود. مردمی که از پیاده رو عبور می کردند و برای انجام مراسم روز یکشنبه عازم کلیسا بودند ناگهان با جریان باریکه خون در سطح پیاده‌رو مواجه شدند که از ناودان ساختمان بیرون می زد… به تصور اینکه جنایتی روی داده است پلیس را خبر می کنند و ساختمان به محاصره در می آید.
پلیس به منطقه سوم رفته و بدون اینکه بدانند این محل مصونت سیاسی دارد وارد آن شده و با کمال  تعجب دیدند که مردی در حالی که پارچه قرمزی (لنگ) به خود بسته است سرگرم باد کردن زیر جلد گوسفندی است تا آنرا پوست کند.
قبل از هر اتفاقی سفیر ایران خود را معرفی می کند. و عمل خود را توضیح می دهد و پلیس پس از اطمینان از قضیه با عذر خواهی محل را ترک می کند و جمعیتی را که جلو ساختمان جمع شده اند مطمئن می سازد که جنایتی اتفاق نیفتاده است.
این ماجرا  شیرین و خواندی در آنروز ها نقل محافل اجتماعی آمریکا شد و به صفحات جراید آن کشور هم کشید و ماجرای گوسفندکشی سفیر کبیر «پرشیا» موجب گردید که بعضی مطبوعات جهت توضیح بیشتر، اطلاعاتی هم در مورد ایران در صفحات خود درج نمایند.
«حاجی شرح ماواقع را همراه با بریده جراید آمریکایی و روزنامه های واشنگتن برای ناصرالدین شاه قاجار ارسال داشت و شاه قاجار هم از اینکه سفیر نام ایران را به جراید آمریکا کشانده و موجب شناساندن مراسم مذهبی به مردم وبسط آن در « دیار کفر» گردیده است حسینقلی خان معتمد الوازاره را به لقب «حاجی واشنگتن» مفتخر ساخت و جبه و دستاری هم برای او در نظر گرفت.

 

نویسنده: مرضیه بخشایی

منبع: حاجی واشنگتن، اسکندر دلدم  

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *