کافه کلاسیک: کازابلانکا Casablanca

کازابلانکا Casablanca

کارگردان: مایکل کورتیز

فیلمنامه‌نویسان: هاوارد کوچ، جولیوس و فیلیپ اپستین

تهیه‌کننده: هال بی.والیس، جک ال.وارنر

موسیقی: مکس استینر

فیلمبردار: آرتور ادستون

تدوین: اون مارکس

بازیگران: همفری بوگارت(ریک بلین)، اینگرید برگمن(ایلسا لاند)، پول هنرید(ویکتور لاژلو)، کلاد رینس(کاپیتان لوییس رنو) و…

محصول: ۱۹۴۲
مدت زمان فیلم: ۱۰۲ دقیقه

ژانر: درام- رومانس
بودجه: ۹۵۷ هزار دلار، فروش: ۴٫۱ میلیون دلار

جوایز: برنده اسکار بهترین کارگردانی، برنده اسکار بهترین فیلمنامه، برنده اسکار بهترین بازیگر مرد، نامزد اسکار بهترین فیلمبرداری سیاه و سفید، نامزد اسکار بهترین تدوین، نامزد اسکار بهترین بازیگر مرد مکمل کلاد رینس.

کافه کلاسیک کازابلانکا Casablanca

داستان فیلم

ریک بلِین(همفری بوگارت)، آمریکایی بدبین و چشم ‌و دل‌سیری است که در کازابلانکا کافه شبانه‌ای را به نام کافه آمریکایی ریک می‌گرداند و همواره پذیرای مشتریان سرشناسی هم‌چون کارگزاران فرانسوی و فرماندهان نازی است. عشق پیشین ریک، ایلسا لاند(اینگرید برگمن) با شوهرش، ویکتور لازلو رهبر جنبش پایداری چکسلواکی که نازی‌ها همه جا در بدر به دنبالش هستند، از راه می‌رسد.

دیدار دوباره ریک و ایلسا برای هر دو با طغیان احساسات همراه است و پس‌نگاه‌های فیلم، داستان آشنایی آن‌ها را در پاریس برای بیننده بازگو می‌کند. این دو دل‌باخته پس از گذراندن دورانی عاشقانه در آن شهر قرار می‌گذارند که به همراه یکدیگر از پاریس بروند ولی در لحظه آخر، ایلسا به محل قرار در ایستگاه قطار نمی‌آید و تنها نامه‌ای را برای ریک می‌فرستد که توضیح زیادی به‌جز ابراز علاقه و ممکن نبودن همراهی بیشتر با ریک در آن نیست.

کافه کلاسیک کازابلانکا Casablanca

دیدار اتفاقی و دوباره این دو در کازابلانکا پس از سال‌ها بر سؤالات شکل‌گرفته در ذهن ریک می‌افزاید. لحن تلخ و سرخورده ریک مجال توضیح علل پیمان‌‌شکنی ایلسا در پاریس را به ایلسا نمی‌دهد و دیدارهای این دو همواره با سوءتفاهم‌ها همراه است.

شبی ایلسا پنهانی و تنها به دیدن ریک می‌رود تا گذرنامه‌ها را از او بگیرد. ریک درخواستش را رد می‌کند. ایلسا نخست با تپانچه تهدیدش می‌کند ولی در ادامه، احساسات بر او غلبه می‌کند و به ریک می‌گوید که هنوز عاشق او است. ایلسا می‌گوید روزی که در پاریس با ریک آشنا شد، به او گفته بودند همسرش، ویکتور، به هنگام فرار از بازداشتگاه نازی‌ها کشته شده‌است، ولی در همان روز که قرار بود با ریک برود، از زنده بودن همسرش آگاه می‌شود. پس به‌ناچار بی خبر ریک را ترک می‌کند تا به کمک شوهرش بازگردد.

کافه کلاسیک کازابلانکا Casablanca

همان شب ایلسا که احساس سرگردانی عاطفی می‌کند از ریک می‌خواهد تا او به جای هر سه نفر فکر کند و برای بیرون آمدن از این مخمصه چاره‌ای بيانديشد. در آخرین لحظه ریک با پذیرش خطرهای زیاد، در فرودگاه، برگه‌های عبور را به زن و شوهر می‌سپارد و آنان را به سوی آمریکا فراری می‌دهد.

کافه کلاسیک کازابلانکا Casablanca

نکاتی که درباره کازابلانکا نمی‌دانید

– این فیلم دقیقا زمانی اکران شد که روزولت و چرچیل در کنفرانس کازابلانکا شرکت داشتند. زمانیکه رزولت از کازابلانکا به آمریکا برگشت، درخواست کرد که این فیلم در کاخ سفید نمایش داده شود چون معنای نام کازابلانکا در زبان اسپانیایی، کاخ سفید است.

– کمپانی سازنده فیلم اعلام کرد که قرار است تا رونالد ریگان(رییس جمهور آمریکا) در کازابلانکا ایفای نقش کند و تا آغاز فیلمبرداری هم نام او به عنوان بازیگر فیلم عنوان می‌شد اما بعدها اعلام شد که ذکر نام او به عنوان بازیگر فیلم تنها حربه‌ایی بود تا نام او به نوعی در صدر اخبار روز باشد.

کافه کلاسیک کازابلانکا Casablanca

– قرارداد برگمن در آن دوران در اختیار دیوید او. سلزنیک بود و تهیه‌کنندگان باید برای حضور برگمن در فیلم‌ها رضایت او را جلب می‌کردند. هال بی.والیس، تهیه کننده کازابلانکا برای متقاعد کردن سلزنیک، نویسندگان فیلمش را به سراغ او فرستاد تا شرحی از داستان فیلم به او بدهند تا موافقت او برای حضور برگمن را دریافت کنند. یکی از نویسندگان فیلم که بعد از ۲۰ دقیقه توضیح دادن داستان برای سلزنیک خسته شده بود، گفت: آه، عجب بدبختی گیر کردیما! آقا جون فیلم یه چیز تو مایه‌های فیلمِ آشغالِ الجزایر است! بعد از این جمله سلزنیک قبول کرد تا برگمن در فیلم حضور پیدا کند.

کافه کلاسیک کازابلانکا Casablanca

– میشله مورگان فرانسوی از هال بی والیس درخواست دریافت ۵۵ هزار دلار دستمزد برای بازی در این فیلم را داشت اما والیس ترجیح داد تا به انگرید برگمن ۲۵ هزار دلار برای بازی در فیلم پرداخت کند و از خیر مورگان بگذرد!

– به خاطر اینکه فیلم در زمان جنگ جهانی دوم ساخته شد، سازندگان فیلم به دلایل امنیتی موفق نشدند تا اجازه فیلمبرداری در فرودگاه را کسب کنند. به همین دلیل آنها از یک نوع مقوا به شکل هواپیما استفاده کردند و صدا را هم به آن اضافه کردند تا شکلی طبیعی بگیرد! این ترفند سالها بعد در فیلم بیگانه نیز مورداستفاده قرار گرفت.

– اتفاق جالبی که درباره کازابلانکا رخ داد این بود که این فیلم در تاریخ ۲۶ نوامبر ۱۹۴۲ تنها در نیویورک به نمایش درآمد و تا ژانویه سال آینده در لس‌آنجلس روی پرده نرفت. به همین دلیل کازابلانکا به همراه دیگر فیلم‌های ساخته در سال ۱۹۴۳ ، در اسکار ۱۹۴۴ شرکت کرد و با فیلم‌های ساخته شده در سال ۴۳ به رقابت پرداخت!

– دولی ویلسون که ایفاگر نقش سَم در فیلم بود، یک طبل‌نواز بود و مهارت نواختن پیانو را نداشت. به همین دلیل در سکانس‌هایی که او پیانو می‌نوازد ، در پشت دوربین یک پیانیست، قطعه‌های مورد‌نظر را می‌نواخت و ویلسون نیز با تقلید حرکات دست او ، پیانو می‌نواخت!

کافه کلاسیک کازابلانکا Casablanca

– از جمع بازیگران فیلم تنها همفری بوگارت، دولی ویلسون و جوی پیچ آمریکایی بودند.

– اغلب بازیگرانی که در نقش نازی‌ها حضور داشتند، درواقع یهودیان آلمانی بودند که در آن دوران از دستِ نازی‌ها فرار کرده بودند!

– دیالوگ مشهور “جمالتو عشق است!” که در فیلم گفته می‌شود، جزو ۵ دیالوگ برتر انجمن فیلم آمریکا شناخته شده است.

– بلند قد بودن برگمن یکی از مشکلات فیلم بود. برگمن چند سانتی‌متر از همفری بوگارت بلندتر بود و این چیزی نبود که استودیو از آن راضی باشد. بنابراین در زمان فیلمبرداری، جعبه‌ایی در زیر پاهای بوگارت قرار می‌دادند تا قد او با برگمن برابری کند!.

– کازابلانکا از طرف مجله سرگرمی‌های هفتگی لقب سومین فیلم برتر تاریخ سینما را کسب کرده است.

– والیس(تهیهکننده فیلم) علاقه‌ایی نداشت تا بوگارت در فیلم همواره کلاهی بر سر بگذارد. به نظر هالیس این کار باعث می‌شد تا بوگارت شبیه به گانگسترها شود!

– در اولین سکانسی که از ریک به نمایش درمی‌آید، او در حال شطرنج بازی کردن است. شطرنج، بازی موردعلاقه همفری بوگارت بود.

آموزش سنتور در آموزشگاه موسیقی همراز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *