زمان پيدايش سبک موسیقی كلاسيک

اگرچه عموماً سالهای بین ۱۷۵۰ و ۱۸۲۰ به عنوان دوره‌ی کلاسیک در موسیقی غربی شناخته شده است، ولی لغت «کلاسیک» اصطلاحآً به معنای هنر موسیقی غربی شامل انواع سبک‌های موسیقی غرب از قرن نهم تا دوره‌ی حاضر به‌ویژه قرن‌های شانزدهم یا هفدهم تا قرن نوزدهم در نظر گرفته می‌شود.
زمان پيدايش سبک موسیقی كلاسيک

موقعيت مكاني سبک موسیقی کلاسیک

ژانر موسیقی کلاسیک بیشتر در قاره‌های اروپا و امريكا رواج دارد.

سازهاي مهم ژانر موسیقی کلاسیک

برخي  از سازهای مهم مورد استفاده در اين سبک موسیقی عبارتند از:
پيانو و سازهای زهی شامل ویولن، ویولا، ویولن سل، چلو (cello)، كنتر باس (contrabass)؛
سازهای بادي چوبي همانند فلوت، ابوا (oboe)، کلارینت، باسون (bassoon)، ساکسيفون، پیکولو؛
سازهای بادی برنجی (brass) شامل ترومپت، هورن (horn)، ترومبون (trombone)، توبا (tuba)؛  
سازهای همانند تیمپانی (timpani)، طبل بزرگ و غيره.  

برخي هنرمندان معروف ژانر موسیقی كلاسيک

بتهوون (Beethoven)، راول (Ravel)، شوپن (Chopin)، برامز (Brahms)، باخ (Bach)، موتزرات (Mozart)، هايدن (Hayden)؛‌

شاخصه هاي اصلی ژانر موسیقی كلاسيک

 ژانر كلاسيک در واقع موسيقي سنتي اروپا است و اين نوع موسيقي بيشتر از آنكه جنبه سرگرمي و كاربردهاي فرعي ديگر داشته باشد به عنوان هنر در نظر گرفته مي‌شود. همانند بسياري از سبك‌هاي موسيقی غربی، موسيقی كلاسيک عموماً داراي نت‌های مشخص بوده و بداهه‌نوازی هنرمند در اين ژانر موسيقی محدود است. 

استفاده از انواع مختلف سازها، فرم و تركيب‌بندي پيچيده، سطح حرفه‌اي اجراي اين نوع موسيقی، ذوق و جاذبه منحصر‌به‌فرد از ويژگي‌هاي اين ژانر موسيقی است. موسيقی كلاسيک اغلب در قالب دوره‌هاي تاريخي که قطعات آن ساخته شده‌اند، توصيف مي‌شود كه اين دوره‌ها عبارتند از:

قرون وسطی (قرن ششم تا قرن پانزدهم)؛
رنسانس (قرون ۱۵ تا ۱۷)؛
باروك (۱۶۰۰ تا ۱۷۵۰)؛‌
كلاسيک (۱۷۵۰ تا ۱۸۳۰)؛
رمانتيک (۱۸۱۵ تا ۱۹۱۰)؛
مدرن (قرن ۲۰ ام از اواسط دهه‎ی ۱۹۷۰ تا زمان حاضر)؛

از قرن ۲۰ ام تحت تاثير جهاني شدن، فناوري، فراگیری رسانه‌ها، رواج خرده فرهنگ‎‌ها؛ اين ژانر موسيقی دستخوش تغييرات زيادي شده است و سبک‌های مختلف موسيقي در آن تأثير داشته و تركيب‌بندی ها، سازها، ترانه‌ها و توناليته‌های متعدد بوجود آورده‌اند.

ژانرهای مرتبط سبک موسیقی كلاسيک

موسیقی قرن ۲۰ ام، موسیقی باروك، موسیقی دوره‌ی كلاسيک، موسیقی قرون وسطی، موسیقی دوره‌ی رمانتيك، كورال، اپرا، اركسترال.

سبک موسیقی کلاسیک،‌ یوهان سباستین باخ و آهنگسازی برای پیانو

یوهان سباستین باخ آهنگساز مشهور آلمانی است که به عنوان یکی از استادان سبک موسیقی کلاسیک شناخته می‌شود. باخ یکی از آهنگسازان دوره‌ی باروک در موسیقی کلاسیک محسوب می‌شود. عمده شهرت یوهان سباستین باخ به خاطر آهنگسازی برای کنسرت‌هایی است که از نظر تنوع و گوناگونی سازهای مختلف موسیقی را شامل می‌شوند. از قرن نوزدهم تا به امروز همواره از یوهان سباستین باخ به عنوان یکی از تأثیرگذارترین آهنگسازان سبک کلاسیک نام برده می‌شود، اما باخ در تمام عمر هنری خود، حتی یک قطعه نیز اختصاصا برای ساز پیانو ننوشته است.

سبک موسیقی کلاسیک، ساز ویولن و اولین سازندگان تاریخ

در تاریخ ساز ویولن از آندره آماتی به عنوان اولین سازنده‌ای صحبت می‌شود که دست به کار ساخت ساز ویولن شد. در واقع از آنده آماتی از سازنده‌ی قدیمی‌ترین ساز ویولنی یاد می‌شود که چهار سیم زهی داشته است و تاریخ مکتوب آن نیز در دسترس است. نقل است که این ساز کهن در سال ۱۵۵۵ میلادی با پنجه‌های هنرمند آندره آماتی ساخته شده است. تا قبل از این تاریخ اجداد ساز ویولن در سبک موسیقی Classic تنها سه سیم بیشتر نداشتند و با نام ویولتا خوانده می‌شدند. ویولن از جمله سازهای سبک موسیقی کلاسیک بود که به سرعت هم در بین نوازندگان خیابانی و هم در میان نوازندگان درباری محبوبیتی مثال‌زدنی پیدا کرد.

سبک موسیقی کلاسیک

تا قبل از قرن نوزدهم میلادی برای نواختن ساز پایپ ارگان حداقل به دو نفر نوازنده نیاز بود. تا قبل از قرن نوزدهم به دلیل اینکه هوز الکتریسیته اختراع نشده بود، برای آنکه بتوان ساز ارگان را نواخت حداقل به دو نوازنده نیاز داشتیم، نحوه‌ همکاری این دو نفر بدین ترتیب بود که یکی از نوازندگان وظیفه‌ دمیدن در پایپ‌ها را بر عهده داشت و نوازنده‌ دیگر نیز کار نواختن کلیدها را به سرانجام می‌رساند. 

این موضوع وضعیت جالب توجهی در آموزش ساز پایپ ارگان ایجاد کرد. به این معنا که اگر نوازنده تمایل داشت تا در قسمت پایپ‌ها تسلطی بدست بیاورد به سراغ یادگیری سازهای بادی می‌رفت و اگر علاقه‌مند بود تا به عنوان نوازنده‌ی کلیدهای ارگان مشغول شود، بیشتر خود را درگیر یادگیری سازهای کلیددار می‌کرد.

  

آدولف هیتلر علی‌رغم فجایع تاریخی که رقم زد، از طرفداران پر و پا قرص ریچارد واگنر در زمینه‌ی نواختن روح واقعی نژاد آلمانی موفق نبوده است. البته نباید نقش تبلیغات حکومت رایش سوم و برای جعل هنرمندی هماهنگ با ایده‌ئولوژی نازیسم و علاقه‌ی شخصی هیتلر به آثار واگنر را در مطرح شدن این تفسیرها بی‌تأثیر بدانیم.
زمان پيدايش سبک موسیقی كلاسيک

سبک کلاسیک و فرانتس لیست نوازنده‌ای همه فن حریف

فرانتس لیست آهنگساز و نوازنده‌ی قرن نوزدهمی سبک موسیقی کلاسیک یکی از اعجوبه‌های آهنگسازی و نوازندگی در این سبک محسوب می‌شود. این نوازنده و آهنگساز مجارستانی به عنوان نوازنده‌ی پیانو، معلم موسیقی و نوازنده‌ ارگان در سبک رمانتیک در زمانه‌ خود زبانزد خاص و عام بود. 

فرانتس لیست به عنوان یکی از معدود نوابغ نوازندگی ساز پیانو در قرن نوزدهم مطرح بود و به همین دلیل نیز بسیاری از آهنگسازن موسیقی سبک کلاسیک به مصاحبت و دوستی با این نوازنده‌ی پیانو افتخار می‌کردند. ریچارد واگنر، فردریک شوپن، هکتور برلیوز و روبرت شومان از جمله آهنگسازانی بودند که از نواختن قطعاتی که برای پیانو در سبک موسیقی Classic نوشته بودند،‌ توسط فرانتس لیست لذت می‌بردند.

ژانر کلاسیک و حضور همیشگی ساز پیانو

پیانو یکی از سازهای محبوب آهنگسازان در سبک کلاسیک است و تقریبا قطعه‌ای را پیدا نمی‌کنید که در سبک کلاسیک ساخته شده باشد و از ساز پیانو برای نواختن گوشه‌ای از آن استفاده نشده باشد. علت محبوبیت ساز پیانو در میان آهنگسازان سبک موسیقی کلاسیک این مسأله است که ساز پیانو با ۸۸ کلید سیاه و سفید خود به خوبی هفت اکتاو موسیقی مدرن را پوشش می‌دهد و از این نظر در پهنه‌ی موسیقی Classic تنها یک رقیب بیشتر ندارد، آن هم ساز پایپ ارگان که تا ۱۰ اکتاو را نیز می‌نوازد.

سبک موسیقی Classic و معتبرترین جایزه‌ی نوازندگی

جایزه‌ی شوپن در سال ۱۹۲۷ میلادی با هدف تکریم یاد و نام فردریک شوپن آهنگساز لهستانی و نوازنده‌ی چیره‌دست پیانو بنیان گذاشته شد. این مسابقه از سال ۱۹۵۵ میلادی به صورت منظم هر ۵ سال در شهر ورشو پایتخت لهستان برگزار می‌شود و از میان شرکت‌کنندگان یکی از بهترین نوازندگان پیانو در سبک Classic را مورد تحسین قرار می‌دهد. این مسابقه از جمله معدود رقابت‌هایی است که اختصاصا به یاد یکی از آهنگسازان سبک موسیقی کلاسیک بر پا شده است.

سبک کلاسیک و معمای تابعیت بتهوون

لودویگ ون بتهوون از جمله آهنگسازان سبک موسیقی Classic است که با چند فرهنگ مختلف اروپایی پیوند پیدا کرده است. بتهوون در شهر بن که آن زمان در قلمرو امپراطوری مقدس رم بود، متولد شد. بتهوون در دهه‌ی ۲۰ عمر خود به شهر وین که پایتخت موسیقی اروپا محسوب می‌شد، نقل مکان کرد و مقیم این شهر شد. پدربزرگ بتهوون ریشه‌ی فلاندری داشت و از هلندی‌زبان‌های کشور بلژیک محسوب می‌شد، درنهایت امروزه بتهوون را به عنوان آهنگسازی آلمانی می‌شناسند.  

سبک موسیقی Classic و خانواده‌ی پر جمعیت سازهای زهی

ساز ویولن یکی از کوچک‌ترین سازهای خانواده‌ی سازهای زهی است،‌ اما با این وجود یکی از رساترین صداها را در میان سازهای زهی دارد. از جمله دیگر سازهای خانواده‌ی ویولن می‌توان به ویولا، چلو و دبل باس اشاره کرد، سازهایی که همگی جایگاه قابل توجهی در قطعات ارکسترال سبک موسیقی Classic دارند.

منبع: سایت ملودایو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *