رنگ‌باختگی معنویت در هنر

رنگ‌باختگی معنویت در هنر
آن چیزی که در گذشته برای جامعه ایرانی به عنوان یک امتیاز از جهت توجه به مسائل معنوی به‌ویژه در حوزه‌های فرهنگی مطرح بود، تا حد زیادی رنگ باخته است.

یادداشتِ محمد سریر رئیس هیات‌مدیره خانه موسیقی و آهنگساز سرشناس ایرانی درباره “اسپانسرینگ در موسیقی”:
اصولا بخش سرمایه در تولید، نقش مهم و اساسی دارد و هرگونه تولیدی در نهایت به سرمایه گذاری نیازمند است. در حوزه‌های فرهنگی کشور ما با توجه به اهمیت و حساسیت موضوع و چارچوب‌های تعریف شده آن، به طبع در برخی زمینه‌ها ممکن است که بازگشت سرمایه به نحوی که سرمایه‌گذاران انتظار دارند، وجود نداشته باشد. این گونه فعالیت‌های فرهنگی عموما در حوزه وظایف دولت است یا با حمایت‌های آن میسر می‌شود.
در بخش موسیقی خصوصا با توجه به ابهاماتی که در این حوزه به ویژه از نظر گونه‌های مختلف موسیقی وجود دارد، این حساسیت‌ها بیشتر احساس می‌شود. بنابراین، رغبتی که برای سرمایه‌گذاری در حوزه‌های غیر‌فرهنگی برای سرمایه‌گذاران وجود دارد در حوزه موسیقی برای سرمایه‌گذاران کمتر است.
طبعا رونق فعالیت‌های هنری در بخش‌های موسیقی با حمایت اسپانسر و سرمایه‌گذاران مالی، چنانچه زاویه فرهنگی نیز در آن دیده شود، بسیار کارساز است به ویژه که امروز توجه به هم‌نوازی‌ها و گروه‌های بزرگ‌تر از نظر تعداد نوازندگان بیشتر شده و جاذبه‌های این امر، موجب شده است تا برنامه‌گذاران به سرمایه‌های بیشتری برای اجرای برنامه‌ها نیاز داشته باشند و البته انتظارات درآمدزایی در این بخش نیز سبب بالا رفتن هزینه مخاطبان شده است که در سبد اقتصادی خانوارها برای دفعات بیشتر در طول سال، سنگین و غیرممکن می‌نماید.
اصولا نشانه‌های جامعه ما متاسفانه به سمت مادی‌گرایی، گرایش پیدا کرده است و آن چیزی که در گذشته برای جامعه ایرانی به عنوان یک امتیاز از جهت توجه به مسائل معنوی به‌ویژه در حوزه‌های فرهنگی مطرح بود، تا حد زیادی رنگ باخته است. بنابراین اعتبار شخصیتی در این حوزه‌ها در حال حاضر بسیار کم مورد توجه قرار می‌گیرد و طبعا کسانی که برای حمایت‌های مالی و سرمایه‌گذاری در این حوزه همکاری می‌کنند، عموما تنها به بازگشت سرمایه خود در وهله نخست و سودآوری بالا در گام بعدی، می‌اندیشند.
در عرصه موسیقی پاپ با توجه به معقوله درآمدزایی و تغییرهایی که در ذائقه نسل جوان به‌وجود آمده است، سرمایه‌گذاران علاقه‌مند به سرمایه‌گذاری، در این بخش، بیش از دیگر بخش‌ها هستند. این نکته نیز حائز اهمیت است که هزینه‌های برگزاری برنامه‌های هنری موسیقی و اشتیاق صاحبان سالن‌ها برای برخورداری از سود بیشتر، موجب شده است که هزینه‌های برگزاری کنسرت‌ها به شکل غیرمتعارفی به مخاطبین و علاقه‌مندان موسیقی منتقل شده و بلیت‌ها با قیمت‌های بسیار بالا به فروش برسد که عملا نه تنها سود زیادی نصیب مجریان یا هنرمندان آن نمی‌کند بلکه در مواردی هم برای سرمایه‌گذار به‌صرفه نیست و در مدت طولانی هم، مخاطب را ناتوان زیر پرداخت‌های متعدد برای برنامه‌های مختلف خواهد کرد.
آنچه به ناچار بری بیشتر اسپانسرها و صاحبان تجارت مهم است و در اولویت قرار دارد، مقوله بازگشت سرمایه و کسب درآمد است. از آن رو که جامعه برای اعتبارات فرهنگی اسپانسرها ارزش چندانی قائل نیست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *