گفتگوی زیروبم با علی صادقی بازیگر سریال نون خ
گفتگوهای مکتوب زیروبم

گفتگوی زیروبم با علی صادقی بازیگر سریال نون خ

گفتگوی زیروبم با علی صادقی بازیگر سریال نون خ

پای درددل علی صادقی

– بزرگ بنویسید علی صادقی نه زن و نه قصد ازدواج دارد!
– فقط می‌خواهند همراه من عکس بگیرند و می‌گویند مقداری مسخره‌بازی دربیاور تا شاد شویم!
– اگر بخواهید به همه ثابت کنید خوب  هستید به خوتان بدهکار می‌شوید.
امکان ندارد اسمش به گوشَت بخورد یا عکسش را ببینی و بی اختیار لبخند نزنی یا با یادآوردی صحنه‌ای از بازی بانمکش به قهقهه نیفتی اما غمگین می شوی وقتی پسر همیشه خندان سینما و تلویزیون را اینهمه دلخور و معترض می‌بینی و با یک «آخر چرا»ی بزرگ و کلی علامت سوال از علی صادقی می‌پرسی…
– به نقش‌آفرینی در فیلم‌های جدی هم فکر می‌کنید؟

بله فکر می‌کنم.

– بازی‌های بداهه شما تا به حال کارگردان یا عوامل فیلم را آزرده خاطر نکرده است؟
نه، اتفاقا از خدایشان هم هست؛ اتفاقا به من پول می‌دهند تا بداهه بازی کنم.
– خبری منتشر شد مبنی برکناره‌گیری شما از دنیای بازیگری، آیا صحت دارد؟

کناره‌گیری که نه، ولی خوب چیز دست و پاگیری هم برای ما ندارد که سبب ماندن من در سینما و تلویزیون باشد. صداوسیما هم که دستمزدها را بسیار کم کرده است؛ باقی هم که پول ما را بالا می‌کشند و سرمان کلاه می‌گذارند اما کسی نیست که ما را موردحمایت قرار دهد.

– واکنش شما نسبت به کارگردانی که از شما پرسید “تا به حال فیلم هم  بازی کرده‌ای” چه  بود؟

اصلا برای من مهم نیست؛ فقط این را می‌دانم خیلی از آدم‌ها با تحقیر به جایی می‌رسند و وقتی به جایگاه مرتفعی دست پیدا می‌کنند دوست دارند دیگران را تحقیر کنند. من اصلا ناراحت نیستم نسبت به این قضیه چون اگر ناراحت بشوم از خودم ضعف نشان داده‌ام؛ من برای خود این شخص متاسفم که با توجه به این همه سابقه و پیشینه چه جوری من را نشناخته است!

– شما در فیلمی به اسم «زمهریر» نقش آفرینی کردید که توقیف شد، دلیل توقیف آن را می‌دانید؟

من در جریان دلیل توقیف کار نیستم شاید ممیزی داشته یا کارگردانی مشکل داشته یا… اما چیزی که می‌دانم این است که نزدیک به ده-پانزده بار مرا وادار به رفت و آمد کردند تا آخر قرار داد منعقد شد و دیگر اینکه هنرمندان چهره و شاخصی از جمله اکبر عبدی، داود رشیدی، ابوالفضل پورعرب و هر کسی را که من می‌شناختم در این پروژه حضور داشتند و کلا موضوع فیلم یک موضوع توهمی بود. کارگردان زمهریر آقای رویین‌تن بودند و یک فیلمی هم قبل از این ساخته بودند که اتفاقا آن هم با ممیزی و واکنش‌های تندی روبرو شده بود.

– دلیل کم کاری شما دستمزد کم بوده است؟

نه دلیل من این بوده است که به من پولی نمی‌دادند، توقع دارند مجانی برای دوستان بازی کنم و ابراز می‌کنند که فلان مبلغ را برای ایفای نقش در مدت پنج ماه در سریال می‌دهیم در صورتی که همان مبلغ را در ۵ روز با بازی در یک فیلم سینمایی قادرم دربیاورم؛ دلیلشان هم این است که می‌گویند شما در ازایش پنج ماه سر کار هستی! انگار مثلا من در کشورم پناهنده هستم ولی از این غافل هستند که من اگر در پروژه شما حاضر نشوم این توانایی را دارم که در فیلم دیگری ایفای نقش کنم بیکار نمی‌مانم.

گفتگوی زیروبم با علی صادقی بازیگر سریال نون خ

– پس با شرایطی که ذکر کردید اگر از جانب شبکه‌های خارج از ایران با پیشنهاد خوبی مواجه شوید مهاجرت می‌کنید؟

نه آنقدر هم وضعم بد نیست که محتاج شبکه‌های خارجی باشم؛ توانم در حدی هست که محتاج فعالیت خارج از کشور نباشم ولی خب توقعم از هموطنان همکارم این است که بیشتر ما را حمایت کنند؛ به عنوان مثال وقتی صد مورد کار خوب و ارزنده در پرونده کاری من هست گوشه‌ای از آنها را لحاظ کنند نه اینکه اگر کاری در پرونده داشته‌ایم که منجر به شکل‌گیری سوءتفاهم شده ما را شدیدا مورد اذیت و آزار قرار بدهند.

– توانایی بازی در فیلم‌های تراژدی یا تاریخی را در خود می‌بینید؟

توانایی‌اش را هم داشته باشم تمایلی به ایفای نقش در فیلم‌های تاریخی ندارم چون دستمزدها آنقدر نیست که به زحمتش بیارزد و با توجه به حجم گریم و کاری که در پروژه‌های تاریخی و تراژدی وجود دارد اصلا بازی کردن به صرفه نیست اگر در خارج از کشور می‌بینید که بازیگر خودش را به آب و آتش می‌زند تا به نحو احسن بازی کند و پولش حلال باشد به این خاطر است که پول هنگفتی در انتظارشان است اینجا پولی در کار نیست که بخواهد حلال باشد!

– اولویتتان برای نقش‌آفرینی دریک پروژه، فیلمنامه است یا دستمزد؟

با توجه به چارچوب و ممیزی‌هایی که داریم برای من دستمزد است چون نقش عجیب غریبی که به آدم پیشنهاد نمی‌شود که صابون به دلمان بزنیم که نقش بهتری است؛ ما انتخابمان بین بد و بدتر است. تعریف طنز هم در دنیا مشخص است وقتی به مشکلات یا سیاست گیر بدهیم طنز می‌شود ولی در ایران به هیچ کدام از اینها گیر نمی‌دهند و طنز خاص خود را دارد؛ به خاطر همین دیگر طنزهای ما ته کشیده است؛ اگر به قشری گیر بدهیم تظاهرات می‌کنند یا فیلم‌های فکاهی بسازیم بلافاصله با اعتراض مواجه می‌شود و دست به شورش می‌زنند!

– عکسی به اتفاق دو کودک از شما منتشر شد و رسانه‌ها از جمله بانی فیلم به استناد آن اعلام کردند بچه‌های علی صادقی، ادعای کذب بود؟

دقیقا، بچه‌های مهمان همسایه ما در راهرو مشغول بازی بودند که مرا دیدند و اصرار داشتند همراهشان یک عکس بگیرم. برای من از همه تعجب‌برانگیزتر آن است که بانی فیلم با آن همه عظمت همان عکس را برای شفاف‌سازی به این عنوان که علی صادقی با بچه هایش است عنوان کرد در صورتی  به خودش اجازه نداد یک تماس با من بگیرد و دوست دارم در همین تریبون قید کنید که خانواده آن شخصی که همراه عکس این مطلب را منتشر کردند کار خیلی زشتی کردند؛ خواهشم از شما این است که بزرگ بنویسید علی صادقی نه زن و نه قصد ازدواج دارد؛ ضمنا هیچ علاقه و تمایلی هم به ازدواج ندارم.

– برای آرامش اعصابتان در مواقع اظطراب، بودن با خانواده را ترجیح می‌دهید یا تنهایی را؟

معمولا سعی می‌کنم اصلا اظطرابی وجود نداشته باشد، مگر عمر یک آدم چقدر است که اضطراب هم داشته باشیم!

– خواننده‌ای که برای حضور در کنسرتش وقت را تلف نمی‌کنید چه کسی است؟

در حوزه پاپ علاقه‌مندی خاصی ندارم چون محتوای ترانه‌هایشان به روابط عاشقانه خودشان محدود می‌شود! در ایران معمولا مضمون ترانه‌های ما این است که عاشق از طرف معشوق مورد اذیت و آزار و بی وفایی قرار می‌گیرد و مدام هم درحال معذرت‌خواهی است! البته این بی‌علاقگی سلیقه شخصی من است و آنها در مجموع زحمت خودشان را می‌کشند؛ من کلا موسیقی بی‌کلام را ترجیح می‌دهم و در حوزه سنتی همای را دوست دارم.

– خود شما رغبتی به تماشای برنامه‌های صدا و سیما دارید یا خیر؟

از اول هم رغبتی نداشتم.

– اگر شما را به سرزمینی دور تبعید کنند و تنها اجازه حمل یک چیز را به شما بدهند، آن چیست؟

اسپیکرهایم همراه خودم می‌برم.

– تکیه کلام علی صادقی چیست؟

ندارم و از تکیه کلام هم خوشم نمی‌آید!

– اگر در موقعیت بدی قرار داشته باشید و یکی از هوادارنتان اصرار داشته باشد با شما عکس بگیرد چه واکنشی از خود نشان می‌دهید؟

اگر وقت داشته باشم عکس می‌گیرم و اگر هم وقت نداشته باشم با کسی که سماجت می‌کند خیلی قاطع برخورد می‌کنم و حتما توجیهش می‌کنم که کار زشتی می‌کند چون هرچیزی وقت بخصوص خود را دارد و من هم بالاخره یک انسان هستم و محدودیت‌های خودم را دارم و دلیل ندارد تمام زندگی‌ام را وقف مردم کنم. به هر حال وقتی را هم باید به خود اختصاص دهم. احیانا  اگر یکی هم از دست من ناراحت شود برایم مهم نیست چون قادر به شاد کردن میلیونها آدم هستم در این بین یک نفر هم ناراحت بشود مشکل از خودش است. خواهشم از شما این است این مطلب را عنوان کنید که اگر بخواهید به همه ثابت کنید خوب  هستید به خوتان بدهکار هستید.

گفتگوی زیروبم با علی صادقی بازیگر سریال نون خ

– خواسته‌ای که علی صادقی از هوادارانش دارد…

خواسته خاصی ندارم فقط اینکه به حاشیه‌ها دامن نزنند و زندگی خصوصی دیگران را دستمایه صحبت و غیبت‌هایشان نکنند.

– نفرت‌انگیزترین کار دنیا؟

دنبال پول و حقت  دویدن.

– دوست دارید با عنوان کردن اسم علی صادقی چه تصویری  در ذهن مردم نقش ببندد؟

احتمالا مخاطب خنده‌اش می‌گیرد.

– از بایدهای زندگی شما؟

اینکه یک بار زندگی می‌کنم پس نتیجتا خیلی چیزها را جدی نگیرم.

– اگر درصدد تغییر دنیا باشید قبل از هر چیز چه چیزی را درست می‌کردید؟

سیستم قضائی کشور را عوض می‌کردم چون واقعا آدم‌های بی‌گناهی به دادسراها مراجعه می‌کنند و از متولیان توقع دارند مشکلاتشان را برطرف کنند ولی واقعا با برخورد بدی مواجه می‌شوند.

– آدم بااراده‌ای هستید؟

سعیم بر این است.

– چقدر احساساتی هستید؟

خیلی کم.

– اگر بخواهید اعتراف کنید؟

کار بدی نکردم که بخواهم اعتراف کنم چون اعتراف منحصر به کارهای بد است.

– علی صادقی با شرایط سختی که با آن مواجه شده است اگر با پیشنهاد خوبی مواجه شود همان روحیه چند سال پیش را برای ایفای نقش دارد؟
اتفاقا پیشنهاد خوب زیاد داشتم ولی مشکلی که عرض کردم تمام زندگی حرفه‌ای و شخصی من را تحت‌الشعاع قرار داده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *