موفقت با معجزه صبر

با صبر و پشتکار مي‌توانيد به هر چيزي غلبه کنيد
«خداوند به يک نفر هوش بدون صبر مي‌دهد و به يکي صبر بدون هوش. بودن اين دو خصوصيت با همديگر معمولاً نتيجه شگفت‌آوري خواهد داشت.» — والتر سي. کلاين
موفقت با معجزه صبر
صبر همراه و همدم خرد است.» — سنت آگوستين
«اگر تابحال کشف ارزشمندي کرده باشم، اين بوده که به صبر توجه بيشتري داشته‌ام تا به هر استعداد ديگر.» — ايزاک نيوتن
يکي از مفيدترين خصوصياتي که فرد علاقه‌مند به پيشرفت مي‌تواند داشته باشد، صبور بودن است. با صبر و پشتکار مي‌توانيد به هر چيزي غلبه کنيد.
اما چرا صبور بودن اينقدر دشوار است؟ چطور مي‌توانيد صبر را در خودتان تقويت کنيد؟ و صبر چطور مي‌تواند به زندگي شما کمک کند؟
در زير به هفت ايده‌اي اشاره مي‌کنيم که کمکتان مي‌کند پاسختان را به اين سوالات پيدا کنيد.

۱٫ برنامه‌ريزي اجتماعي سنگ مي‌اندازد

«چطور جامعه‌اي که روي پوره سيب‌زميني فوري، مخلوط‌هاي کيک فوري، شام‌ فريزشده، و دوربين‌هاي عکاسي فوري برقرار است، مي‌تواند به جوانان خود صبر آموزش دهد؟» — پاول سويني
در جامعه امروز همه چيز به سرعت در حرکت است. رضايت فوري تنظيمات پيش‌فرض ذهن بسياري از ماست.
اينها را نمي‌گوييم که با جامعه امروز مخالفت کنيم. اين فقط توضيحي براي اين است که چرا درک صبر تا اين اندازه سخت است.
برنامه‌ريزي اجتماعي توجه چنداني به صبر نمي‌کند. اتفاقاً از شما مي‌خواهد کارها را فوراً و در لحظه انجام دهيد. و بعد از سالها ممکن است بخواهيد چيزهاي بيشتري در لحظه داشته باشيد. و فکر به تاخير افتادن احساس رضايت، کمي عجيب به نظر خواهد رسيد.

۲٫ با صبر به دستش مي‌آوريد

«کسي که مي‌تواند صبور باشد، به هر چه مي‌خواهد مي‌رسد.» — بنجامين فرانکلين
شايد اين فکر چندان پرطرفدار نباشد. آدمها دوست ندارند زياد درمورد آن بشنوند.
اما اين دقيقاً همان چيزي است که همه افراد موفق به کار بسته‌اند. آنها روزها و روزها تمرين کرده‌اند.
معمولاً اينطور به نظر مي‌رسد که آنها هوش و استعداد خارق‌العاده‌ يا شانس فوق‌العاده‌اي داشته‌اند که توانسته‌اند موفق شوند. البته ممکن است اينطور باشد اما مردم معمولاً سالها تلاشي که پشت سر آن هوش و شانس بوده را نمي‌بينند. يا شايد هم نمي‌خواهند ببينند. با اين روش ديگر لازم نيست به اين واقعيت فکر کنند که آنها هم بايد به همان اندازه تلاش داشته باشند.

۳٫ هنوز نبايد تسليم شويد

«صبر ضروري است. نمي‌توانيد محصولي که همان لحظه کاشته‌ايد را برداشت کنيد.» — سورن کي يرکگور
«بخاطر اين نيست که باهوشم،بخاطر اين است که بيشتر با مشکلاتم مي‌مانم.» — آلبرت انيشتين
ازآنجا که جامعه به ما مي‌گويد به دنبال راه‌حل‌هاي سريع باشيم، ممکن است خيلي راحت اشتباه تسليم شدن را مرتکب شويم. بعد از اينکه چند بار شکست خورديد، تسليم شدن به نظر کاري «نرمال» مي‌آيد. اما اگر کسي باز هم به راهش ادامه دهد چه اتفاقي مي‌افتد؟ و با هر شکست چيزهاي بيشتر و بيشتري را ياد بگيرد؟
من فکر مي‌کنم آدمها معمولاً زود تسليم مي‌شوند. ذهن شما احتمالاً يک چارچوب زماني منطقي براي موفقيت دارد. البته ممکن است اين با چارچوب زماني واقعي سازگاري نداشته باشد.
خيلي خوب است که کمي نگاهتان را از ديدگاه‌هاي تبليغي گرفته و ديدگاه‌هاي واقعي‌تر را مد نظر قرار دهيد. از آدمهايي که به جايي که شما مي‌‌خواهيد برسيد، رسيده‌اند درس بگيريد. با آنها حرف بزنيد. در کتاب‌ها و اينترنت درمورد آن تحقيق کنيد. اين نه تنها کمک مي‌کند يک برنامه خوب داشته باشيد بلکه ديدگاهي واضح‌تر درمورد چيزهايي که مي‌خواهيد به شما مي‌دهد.
البته همه اينها به آن معني نيست که هيچوقت نبايد از کاري دست بکشيد. اما بد نيست که مدت طولاني‌تري را در مسيري که انتخاب کرده‌ايد برويد.
و به اين معني هم نيست که يک کار را بايد دوباره و دوباره به همان طريق قبلي انجام دهيد. بايد تجربه کسب کنيد. از تجربيات زندگي درس واقعي بگيريد و بعد از اين درس‌ها در تلاش‌هاي دوباره‌تان استفاده کنيد.

۴٫ يک امتياز به شما اضافه مي‌کند

«هيچ چيز بيشتر از حفظ خونسردي در همه شرايط و موقعيت‌ها به شما امتياز اضافه نمي‌کند.» — توماس جفرسون
وقتي بقيه از کوره در مي‌روند، شما مي‌توانيد صبور و خونسرد باشيد. وقتي بقيه بعد از چند بار امتحان کردن کاري دست از آن کار مي‌کشند، شما به راهتان ادامه دهيد. وقتي بقيه براي پيدا کردن راه‌حل بعدي براي مشکلاتشان دور خودشان مي‌چرخند، شما در مسير مستقيم خودتان بمانيد.

۵٫ نوعي محافظ است

«صبر محافظي دربرابر اشتباهات است، درست مثل لباس که از ما در برابر سرما محافظت مي‌کند. وقتي با بيشتر شدن سرما لباس بيشتر مي‌پوشيد، سرما ديگر قدرت آسيب رساندن به شما را ندارد. به همين ترتيب بر مواجهه با اشتباهات بزرگ، بايد صبورتر شويد، آنوقت آن اشتباهات ديگر قدرت ضربه زدن به شما را نخواهند داشت.» — لئوناردو داوينچي
اين نکته فوق‌العاده‌اي است. با صبر، اشتباهات و شکست‌ها ديگر آخر دنيا به نظر نمي‌آيند. ديگر قدرت احساسي قوي روي شما نخواهند داشت که تسليمتان کنند. مي‌دانيد که اگر به راهتان ادامه دهيد و کارهايتان را اصلاح کنيد، زندگي‌تان پيشرفت خواهد کرد.

۶٫ آن را بسازيد

«صبر يک شبه به دست نمي‌آيد. درست مثل عضله‌سازي است. بايد هر روز روي آن کار کنيد.» — ايکنات ايشواران
«اگر دنيا سراسر خوشي و لذت بود هيچوقت شجاع يا صبور بودن را ياد نمي‌گرفتيد.» — هلن کلر
هرچه بيشتر بتوانيد صبور باشيد، کارها راحت‌تر مي‌شود. درست مثل عضله‌اي که ماه‌ها و سالها روي آن کار مي‌کنيد.
همانطور که هلن کلر مي‌گويد، زندگي مي‌تواند به شما ياد بدهد صبورتر باشيد. طي روزهاي سخت زندگي، انتخابي جز صبور بودن نداريد. اينها زمان‌هايي هستند که عضله صبرتان را قوي‌تر مي‌کنند.
وقتي بچه‌ايم، بيشتر چيزهايي که مي‌خواهيم را فوراً از والدين يا بزرگترهاي ديگر به دست مي‌آوريم. بزرگتر که مي‌شويم ياد مي‌گيريم که آدمها ديگر هر چه بخواهيم را به ما تقديم نمي‌کنند. اگر بخواهيم چيزهايي که واقعاً دوست داريم را به دست آوريم، بايد ياد بگيريم که صبور باشيم.
درغيراينصورت، داخل حلقه‌اي مي‌افتيد که چيزهايي که مي‌خواهيد را زود به دست مي‌آوريد تا خواسته‌تان روي چيزهاي واقعي‌تر و عميق‌تر سرپوش بگذاريد. اين بعد از مدتي نارضايتي برايتان مي‌آورد و بيشتر و بيشتر براي برطرف کردن اين ناراحتي که ته ذهنتان وجود دارد، دست و پا مي‌زنيد.

۷٫ با خودتان صبور باشيد

«در برخورد با همه چيز صبر داشته باشيد.، اما بيشتر از هر چيز با خودتان. شجاعتتان براي فکر کردن به ايرادهايتان را از دست ندهيد اما فوراً در صدد برطرف کردن آنها برآييد – هر روز کار را از نو شروع کنيد.» — سنت فرانسوا دو سال
اين مسئله خيلي مهمي است که در مسائل مربوط به پيشرفت شخصي‌تان در زندگي بايد به خاطر داشته باشيد. چون زندگي هميشه آنطور که شما برنامه‌ريزي کرده‌ايد پيش نمي‌رود. ممکن است شکست بخوريد. ممکن است بخاطر ترس زمين بخوريد. ممکن است سردرگم شويد. ممکن است کارهايي را بکنيد که مي‌دانيد نبايد انجام مي‌داديد. حتي ممکن است همه اين اتفاق‌ها بيشتر از يکبار برايتان بيفتد.
لازم نيست دو هفته تا سه ماه خودتان را بخاطر اينها تنبيه کنيد يا تسليم شويد.
درعوض، هوشمندانه رفتار کنيد و با خودتان صبور باشيد. دوباره از جايتان بلند شويد و فردا از نو شروع کنيد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *