نگاهى به فيلم «اين زن حقش را مى‌خواهد» در شماره ۲۴ ام زیروبم

24-24

24-24-5  24-24-7

«در دام کلیشه‌ها»

١ ستاره از ٥ ستاره

24-24-3# كارگردان اين فيلم محسن توكلى است و آن‌چه بيشتر از هر چيز در رابطه با آن جلب‌توجه مى‌كند جمله‌اي است كه در تبليغات فيلم نيز مدام رويش مانور داده مى‌شود:«اين فيلم براساس يك داستان واقعى ساخته شده است».

# مضمون اصلى فيلم اسيدپاشى است اما سوالى كه پيش مى‌آيد اين است كه آيا اين فيلم كه تقريبا در يك برهه زمانى با «لانتورى» ساخته شده، در مقايسه با آن در چه سطح از كيفيتى ساخته شده است؟

# متاسفانه «اين زن حقش را می‌خواهد» فيلم خوش‌ساخت و خوش‌كيفيتى نيست. به لحاظ روابط علت و معلولى كار خطاهاى بسياري دارد.

# به نظر مى‌رسد فیلم حفره‌هايى دارد كه از همان مراحل نخست نگارش فيلمنامه دست و پاى نويسنده را بسته است. کلیشه‌ها در فیلم در بیشترین حد ممکن به کار رفته‌اند. فیلم رنگ‌مایه‌هایی از تله‌فیلم‌های دهه‌های پیشین تلویزیون را دارد.

# انگيزه عامل اسيدپاشى براى ارتكاب اين جرم به شدت دم‌دستي و سطحي است. علت پافشارى همسر بهرام (با بازي لعيا زنگنه) براى حفظ آن زندگى فروپاشيده و نجات همسرى خلافكار و مجرم چيست؟ چه انگيزه‌اى او را در اين زندگي نگه مي‌دارد؟مسئله اهداى تخمكِ فرزانه (ميترا حجار) به سارا (لعيا زنگنه) چه پيشبردى در داستان دارد؟

# بازى بازيگران فيلم به جز ميترا حجار ضعف‌هاى بسيارى دارد.

# به لحاظ تناسب سنى، بعضى بازيگران به نقش‌ها 24-24-2نمى‌آيند و مثلا در كنار هم قرار گرفتن كامران تفتى و لعيا زنگنه به عنوان زن و شوهر باورپذير نيست.

# طراحي چهره‌پردازى فيلم و اجراى آن از ضعف‌هاي بسياري رنج مى‌برد. گريم صورت اسيدپاشى شده حجار در برخي سكانس‌ها نسبت به سكانس‌هاي قبل و بعد تغيير مى‌كند.

# صدا و تصوير فيلم به لحاظ كيفى خوب نيستند.24-24-4

# حجم موسیقی متن (آرمان موسی‌پور) خیلی زیاد است و تقریبا کمتر سکانی از فیلم بی‌موسیقی به پایان می‌رسد.

# کاش فیلمساز برای به تصویر درآوردن یکی از مهم‌ترین ناهنجاری‌های اجتماعی کمی پرقدرت‌تر عمل می‌کرد و به جای بهره‌گیری دم دستی و خام‌دستانه از عناصر و رویدادها با مطالعه و پرداختی بهتر، فیلمی آبرومندانه‌تر می‌ساخت.

# گفتنی است نام قبلی این فیلم «پانسیون» بوده است.24-24-6

24-24-1

شما همچنین ممکن است مانند بیشتر از نویسنده

3 نظرات

  1. تدریس کنکور می گوید

    سلام.وبسایتتون خیلی خوب و مفیده.به کارتون ادامه بدین

  2. اتوبار می گوید

    سلام.خواستم بابت وبسایت خوبتون ازتون تشکر کنم و
    امیدوارم باعث ایجاد انگیزه براتون بشه

نظرتان برایمان مهم است

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.