نگاهى به فيلم «خشكسالى و دروغ» در شماره ۲۴ ام زیروبم

24-24-2-1

 

 

«از تئاتر تا سینما»

۲ و نیم ستاره از ٥ ستاره

# نمايشنامه‌هاى محمد يعقوبى همواره در زمزه بهترين نمايشنامه‌هاى ايرانى جا داشته‌اند. «خشكسالى و دروغ» نيز بر اساس نمايشنامه‌اى از يعقوبى با همین عنوان ساخته شده است.

# اين كار كه پيش‌تر تئاترش هم روى صحنه رفته بود، يكى از بهترين نمايش‌هاى ايرانى بود كه با بهره‌مندى از شاخصه‌هاى روانشناسانه به كارى متفاوت بدل شده بود.

# کارگردان فیلم پدرام علیرزاده است. بازيگرانِ اصلی فيلم يعنى آيدا كيخايى و على سرابى همان بازيگران نمايش هستند؛ اما كار به پختگى نسخه تئاتري‌اش از آب درنيامده است.24-24

# یکی از عمده دلایل ضعف فیلم عدم همخوانی بازی‌هایش با یکدیگر است.

# از دیگر دلايل عدم موفقيت «خشکسالی و دروغ»، معلق ماندن شاخصه‌هایش بين فضاى سينما و تئاتر است؛ در صورتيكه يك اقتباس موفق مي‌بايست بر بستر مديوم جديد خود بنشيند.

# ابتدا قرار بود نقش كليدى آلا را در فيلم باران كوثري ايفا كند كه به دليل عدم توافق او با كارگردان، پگاه آهنگرانى جايگزينش شد. بازى آهنگرانى در فيلم خوب نيست.

# محمدرضا گلزار با اين فيلم پس از چهار سال به سينما بازگشته است و بازی‌اش نسبت به گذشته کنترل شده‌تر و درونی‌تر است.

# خاطره اسدى هم نقش كوتاهى را در فيلم ايفا مى‌كند.

# مارال بنی‌آدم، بازیگر نقش کتی در فیلم «فروشنده» فرهادی، از دیگر بازیگران فیلم است که نقش دوستِ آیدا کیخایی را برعهده دارد.

# فيلم رگه‌هايى از طنز دارد.

# «خشکسالی و دروغ» پس از يك سال و نيم به اكران عمومى درآمد.24-24-2-4

# فيلم در قياس با نسخه تئاترى‌اش از كاستى‌هاى فرميك رنج مى‌برد و معيارهاي ميني‌ماليستى كار نمايش در اجراى سينمايى درنيامده است و به همين جهت كار فاقد يكدستى روايى- بصرى است.

 

24-24-2-3

Image processed by CodeCarvings Piczard ### FREE Community Edition ### on 2015-05-23 07:41:13Z | http://piczard.com | http://codecarvings.com

شما همچنین ممکن است مانند بیشتر از نویسنده

نظرتان برایمان مهم است

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.