اطلاعات توریستی آفریقای جنوبی

جمهوري آفریقای جنوبی کشوری در جنوب آفریقا و در سواحل دو اقیانوس اطلس و هند است.
این کشور سه پایتخت متفاوت دارد. قوه مجریه در پرتوریا، پارلمان در کیپ تاون و قوه قضائیه در بلوم فونتین مستقر است. 
اطلاعات توریستی آفریقای جنوبی

اطلاعات عمومی

زبان رسمی: انگلیسی

واحد پول: راند

شهرهای مهم: پروتوریا، بلوم فونتین، کیپ تاون، ژوهانسبورگ

موقعیت و وسعت

پرجمعیت ترین شهر آن نیز ژوهانسبورگ است. آفریقاي جنوبی با کشورهاي نامیبیا، بوتسوانا، زیمباوه، موزامبیک، سوازیلند و لسوتو (کشوري که در سرزمین آفریقاي جنوبی محصور شدهاست) هم مرز است.

ادیان و مذاهب

مردم کشور آفریقاي جنوبی داراي ادیان مسیحیت،اسلام، هندوئیسم و یهودیت می باشند.
اطلاعات توریستی آفریقای جنوبی

اقتصاد آفریقای جنوبی

آفریقای جنوبی بزرگترین صادر کننده طلا (که معمولا حدود %۴۰صادرات آفریقاي جنوبی را تشکیل می‌دهد) در جهان است و داراي ۴۰ درصد از کل ذخائر طلاي جهان و ۲۸ درصد از کل تولید طلا در جهان می باشد.

این کشور از تولید کنندگان عمده اورانیوم، سنگ سرمه، پلاتین و زغال سنگ (که سه چهارم نیاز کشور به انرژي را تأمین می‌کند)، الماس، آلومینیــوم و سیلیکات آلومینیوم، پنبه نسوز، کروم، مس، سنگ آهن، سرب، منگز، فسفات، سیلیکوم، نقره، تیتانیوم، روی و غیره می باشد. 

بخش صنعتی شامل صنایع شیمیایی، غذایی، نساجی، وسایل نقلیه موتوري و مهندسی برق است.

کشاورزي و دامداري نیز یک سوم صادرات آفریقاي جنوبی راتشکیل می دهد و تولیدات آن شامل میوه، پشم و ذرت است. سطح زندگی در این کشور در قاره آفریقا بالاترین است.
اطلاعات توریستی آفریقای جنوبی

جاذبه های گردشگری و توریستی

محوطه هاي فسیل هاي انسانهاي اولیه استرك فونتن، سوآرتکرانز، کرومدرائی و پیرامون: 
جمجمه فسیل معروف تائونگ، نمونهاي از گونه اوسترالوپیتکوس آفریکانوس، در این منطقه در سال ۱۹۲۴پیدا شده است. دره مکاپان نیز در این منطقه واقع شده است و در غارهاي باستانی بسیار خود بقایاي سکونت و تکامل انسان، به قدمت ۳/۳ملیون سال، حفظ کرده است. 

آثار به جا مانده در این ناحیه خاستگاه و تاریخ تکامل انسان را مشخص می‌کنند. فسیلهاي یافت شده ما را قادر کرده اند تا گونهاي مختلف انسانهاي اولیه را شناسائی کنیم. 

از جمله آنها می‌توان به پارانثروپوس با قدمت ۲/۵تا ۴/۵ملیون سال و نیز اختراع آتش در ۱/۸تا ۱ملیون سال پیش اشاره کرد. این منطقه در سال ۲۰۰۵ گسترش پیدا کرده است.

اطلاعات توریستی آفریقای جنوبی

پارک تالابی سنت لوئیس

فرآیندهاي ناشی از باد، رودخانه و دریا در این محوطه موجب تشکیل اشکال مختلف پوشش سطح زمین، از جمله صخره هاي مرجانی، ساحلهاي طویل شنی، تپه هاي ساحلی، دریاچه هاي به هم پیوسته، مرداب و نیز تالابهاي وسیع با پوشش گیاهی نی و پاپیروس شده است.

تعامل محیط زیست نامتجانس پارك با سیلها و طوفانهاي عظیم ساحلی و نیز مکان جغرافیایی بینابینی آن میان آفریقاي حاره اي و نیمه حاره اي، موجب تنوع زیستی فوق العاده و گونه زایی مداوم در این محوطه شده است. 

چینش موزائیکی این اشکال مختلف زیستگاهها و پوشش زمین کنار هم موجب ایجاد چشم اندازي فوق العاده در این منطقه شده است. این محوطه زیستگاهی حیاتی براي طیف وسیعی از گونه هاي متعلق به محیطهاي دریایی، تالابی و ساوانایی قاره آفریقا است.

دلایل ثبت

پارک سنت لوئیس شامل سیزده منطقه حفاظت شده همجوار می شود که وسعتشان در مجموع بالغ بر ۲۳۴هزار هکتار می‌شود.

این محوطه بزرگترین اکوسیستم مصب رودخانه اي در آفریقا است و جنوبی ترین صخره هاي مرجانی قاره آفریقا را در خود جاي داده است. 

فرآیندهاي مداوم رودخانه ای، دریایی و بادی در این محوطه موجب تنوع اشکال سطح زمین و ایجاد اکوسیستم‌های متنوع شده اند که از جمله آنها می‌توان به دره‌های وسیع زیرآبی، سواحل شنی، تپه هاي جنگلی و نیز موزائیکی از تالاب، چمنزار، جنگل، دریاچه و ساوانا اشاره کرد. 

تنوع مورفولوژیک و نیز وقوع سیلها و طوفانهاي بزرگ، موجب ایجاد فرآیندهاي مداوم تکاملی در منطقه شده است. 

از جمله پدیده هاي طبیعی فوق العاده ای که در این پارك به چشم می‌خورند، می توان به افزایش و کاهش چشمگیر میزان نمک موجود در آب دریاچه ها، تعداد بسیار لاكپشت هایی که در ساحل تخم می‌گذارند، مهاجرت نهنگ ها، دلفین ها و کوسه ها در فواصل دور از ساحل، جمعیت زیاد پرندگان آبی از جمله پلیکان، لک لک، حواصیل و چلچله دریایی اشاره کرد. 

موقعیت خاص جغرافیایی این پارك در حدفاصل آفریقای حاره ای و نیمه حاره ای و نیز موقعیت ساحلی آن موجب تنوع زیستی بینظیري در این پارك شده که وجود ۵۲۱ گونه پرنده، نمونه کوچکی از آن است.

جزیره روبن

جزیره روبن در زمانهاي مختلف طی قرون ۱۷ تا ۲۰به عنوان زندان، بیمارستان مخصوص گروه هاي طرد شده اجتماع و پایگاه نظامی، مورداستفاده قرار می گرفت. 

ساختمان هاي واقع در این جزیره، به ویژه بناهایی که مربوط به اواخر قرن بیستم است، مانند زندان امنیتی زندانیان سیاسی، از پیروزي دموکراسی و شکست استبداد و تبعیض نژادي حکایت می کند.

اطلاعات توریستی آفریقای جنوبی

پارک اوکاهلامبا – دراکنزبرپ

این پارك با صخره هاي بازالتی و خاكریزهاي شنی از زیبایی طبیعی بی نظیري برخوردار است. علفزارهاي واقع در ارتفاعات، رودخانه هاي بکري که در دره ها جاري است و تنگه هاي بین صخره ها به زیبایی‌هاي این منطقه افزوده است. 

زیستگاه‌هاي متنوع این پارك گونه هاي مختلف گیاهان و جانوران بومی و غیربومی در معرض انقراض، به ویژه پرندگان و درختان را در خود جاي داده است. 

علاوه بر آن، این منطقه تماشایی دارای غارها و پناهگاه هاي صخره اي بسیاري نیز هست که بزرگترین مجموعه نقاشی‌هاي ۴۰۰۰ ساله آفریقا، جنوب صحرا، متعلق به اقوام سان را در این غارها می‌توان یافت. 

نقاشی‌های روی صخره ها از لحاظ کیفیت، تنوع موضوع و چگونگی به تصویر کشیدن حیوانات و انسانها استثنایی و بی نظیرند. این نقاشی‌ها نمادي از حیات روحانی اقوام سان بوده که دیگر در این منطقه زندگی نمی کنند.

از دیگر جاذبه های گردشگری آفریقای جنوبی می توان به شهر کیپ تاون، غار کنگو، پارک ملی فیل های آدو، ژوهانسبورگ، دره رودخانه بلاید، شهر آفتاب، بندر الیزابت، کوه کلیمانجارو و… اشاره کرد.

وضعیت آب و هوایی

آفریقاي جنوبی آب و هوایی نیمه استوایی دارد که تنوع منطقه اي آن بسیار زیاد است، گرمترین مدت سال بین دسامبر و فوریه است. بالاترین میزان بارندگی در ساحل شرقی روي می دهد، ولی بیشتر این سرزمین خشک است.

منبع: کتاب اطلاعات توریستی کشورهای جهان
گردآوری و تنظیم: رضا فریدون نژاد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *