اطلاعات توریستی کشور آذربایجان

کشور آذربایجان در شمال ایران واقع و با کشورهاي روسیه، گرجستان، ترکیه، ارمنستان، ایران و دریاي خزر همسایه است.
اطلاعات توریستی کشور آذربایجان

اطلاعات عمومی

زبان رسمی: ترکی، واحد پول: مانات آذربایجان، شهرهای مهم: باکو، نخجوان، گنجه
وسعت جمهوري آذربایجان 86هزار کیلومتر مربع می باشد.

ویژگی های اقلیمی

آب و هوا

جمهوري آذربایجان داراي چندین نوع اقلیم آب و هوایی متنوع می باشد. درجه هوای متوسط در مناطق جلگ‌های شمال و شرق کشور تا 6 درجه سانتیگراد در زمستان و 26درجه سانتیگراد در تابستان می‌رسد.
در حالیکه در مناطق کوهستانی غربی (قره باغ) زمستان ها تا -12درجه در زمستان و 12درجه سانتیگراد در تابستان می‌رسد.
بطورکلی شمال و شرق کشور داراي آب و هواي نسبتاً خشک و کوهستانی است درحالیکه منطقه جنوب شرقی آب و هواي مرطوب و ملایمی دارد.
مناطق غربی شامل قره باغ و نخجوان نسبتاً مرطوب و کوهستانی هستند. مناطق مرکزي شامل جلگه هاي وسیع مستعد کشاورزي بوده و توسط رود کر سیراب می شوند.
اطلاعات توریستی کشور آذربایجان

اقتصاد

اقتصاد آذربایجان بیشتر به صنعت نفت وابسته است، اما در سالهاي اخیر صنعت توریسم نیز پیشرفت چشمگیري داشته است.

رستوران و منو غذایی

کشور آذربایجان از کیفیت و تنوع غذایی بسیاري بهره مند است به طوري که بسیاري از افراد آنجا را با غذاهاي لذیذ آن می شناسند و همچنین برخی از کمپانی هاي معروف جهان مانند McDonald آنجا شعبه دارند.

صنایع دستی و سوغاتی

صنایع دستی مهم عبارتند از فرش، ورنی، چرم و … سوغاتی معروف آذربایجان نیز باقلوای مخصوص و انواع شکلات می باشد.
اطلاعات توریستی کشور آذربایجان

جاذبه های گردشگری و توریستی

کاخ شیروانشاهان

کاخ شیروانشاهان روی بلندترین تپه در قدیمی‌ترین بخش باکو که موسوم به قلعه می‌باشد، قرار گرفته‌است.
ساختمان‌های واقع در اطراف کاخ راه‌های ارتباطی مستقیمی با آن دارند. بدین ترتیب این بناها به همراه کاخ مجموعه ای به وجود می‌آورند.
مجتمع کاخ به جز کاخ شیروانشاهان شامل دیوان‌خانه، آرامگاه شیروانشاهان، مسجد شاه، حمام کاخ، آرامگاه دانشمند کاخ «سید یحیی باکوی» و باقی مانده‌های مسجد «کیقباد» می‌باشد.
اطلاعات توریستی کشور آذربایجان

قیزقالاسی

قلعه دختر در شهر باکو در روزگار کهن، نیایشگاه آناهیتا بوده و زرتشتیان برای زیارت به آن‌جا می‌رفته‌اند. این برج معماری زیبا و منحصر بفردی دارد.
حتی از این قلعه به عنوان یکی از بهترین و زیباترین جاذبه‌های تاریخی شهر باکو یاد می‌کنند. جنس این قلعه از سنگ می‌باشد و تمامی قسمت‌های قلعه نیز از سنگ ساخته شده‌است.
قسمت شرقی این قلعه دیدی مناسب رو به آسمان دارد و برخی می‌گویند از این قلعه نیز برای علم نجوم نیز استفاده می‌شده‌است. 
اطلاعات توریستی کشور آذربایجان

غار اصحاب کهف نخجوان

یکی از جاذبه های گردشگری نخجوان غار اصحاب کهف است. این غار زیبایی‌های فراوانی را در خود جای داده بر فراز این غار بزرگ می‌توان طبیعت بکر و کوه‌های سر به فلک کشیده شده‌ای را دید در نزدیکی غار مسجدی وجود دارد که زائران در آن به عبادت مشغول می‌شوند و با روشن کردن شمع با خدای خود راز و نیاز می‌کنند.

کاروانسرای شکی

این کاروانسرا در شهر شکی آذربایجان قرار دارد. شهر شکی که در طول تاریخ یکی از قدیمی‌ترین مراکز صنعتی، تجاری و حریربافی جمهوری آذربایجان بوده و در کنار جاده ابریشم قرار می‌گرفت، به‌دلیل وجود مسیرهای کاروان و نجاری به مراکز تجاری دیگر خانات و کشورهای خارجی در خود جای داده بود. 
به این دلیل بود، که کاروانسراهای زیادی در این شهر به وجود آمده‌بود. این اثر با استفاده از آجر و سنگ‌ریزه بنا گردیده‌است.
این کاروانسرا که، دربرگیرندهٔ بیش از ۳۰۰ اتاق می‌باشد، دو در ورودی دارد. ساختمان کاروانسرا سه‌طبقه است.
تاجران معمولاً بارهای خود را در زیرزمین قرار داده، در طبقه دوم معامله‌ها را به جا آورده و در طبقه سوم نیز اقامت می‌نموده‌اند. 

آرامگاه نظامی گنجوی

این مقبره خارج از شهر گنجه، آذربایجان واقع شده است. بنای اولیه‌ی مقبره‌ی نظامی گنجوی شاهد جنگ دو کشور ایران و روسیه نیز بوده است.
ارتش روسیه به فرماندهی ایوان پاسکوویچ معروف توانست قوای ایرانی را در این منطقه شکست دهد. آرامگاه نظامی تقریبا ۱۴ سال بعد تخریب شد تا اینکه میرزا آدیگوزل – خان منطقه قره‌باغ- دوباره آن را از نو ساخت.
بلوار شهر باکو، موزه ادبیات نظامی، مرکز فرهنگی حیدر علی اف، برج های شعله، سنگ نگاره های قبوستان، سواحل زیبای خزر و…. از دیدنی های دیگر این کشور ترک زبان می باشد.
گردآوری و تنظیم: رضا فریدون نژاد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.