معماری های زیبایی که با گذشت زمان ناپدید شده اند

معماری های زیبایی که با گذشت زمان ناپدید شده اند

شهرهای ناپدید شده

در سراسر جهان شهرهایی با معماری زیبایی وجود داشته اند که به دلایل متفاوت و در معرض حوادث طبیعی و غیر طبیعی نظیر جنگ، زلزله، سیل و… یا به کلی از بین رفته و یا در حال نابودی می باشند. در این بخش تعدادی از بزرگترین و زیباترین شهرهای ناپدید شده را مشاهده خواهید کرد.

تیسفون، عراق

تیسفون پایتخت امپراتوری پارتیان باستانی بوده است و در نزدیکی رودخانه دجله واقع شده و از بغداد امروزی چندان دور نیست. یک سالن گنبدی عظیم دارد و هنوز بزرگ ترین طاق ساخت آجری دنیا در آنجا است.
اتاق تاج و تخت پشت آن ۳۰ متر ارتفاع و ۴۸ متر طول داشت که واقعاً برای یک پادشاه مناسب بود که اکنون اثری از آن باقی نمانده است.

ویجایا ناگارا، هند

احتمالاً تا به حال این اسم را نشنیده اید اما در سال ۱۵۰۰ بعد از میلاد مسیح، جمعیتش دو برابر جمعیت پاریس بود و مرکز بزرگ ترین امپراطوری در جنوب هند بود.
این شهر که در اطراف مجموعه ای از مکان های مقدس از جمله معبد باشکوه ویروپاکشا (که هنوز پابرجاست) ساخته شده بود، امروز مناطق معبدی و مقبره هایش به طور یکسان توسط هندو ها و غیرهندو ها مورد احترام هستند.

تتخت جمشید (پرسپولیس) ایران

شهر باشکوهی که توسط داریوش اول در ۵۱۸ قبل مسیح بنا شد و یک قرن طول کشید تا ساخته شد.
این شهر دروازه های عظیمی دارد و این حس را القا می کند که: یک تراس عظیم روبروی شما قرار دارد و در هر قسمت از این مجموعه حکاکی های پیچیده ای از برده ها، پادشاهان، مقامات و نمایندگان از سراسر امپراتوری فارسی قرار دارد.

انگکور، کامبوج

یکی از بزرگ ترین دیدنی های جهان، مجموعه آنگور است که شامل پایتخت های مختلف امپراتوری خمر است که از قرن نهم تا پانزدهم میلادی رونق داشت .
این شهر بیش از ۴۰۰ کیلومتر مربع امتداد دارد و بنا های برجسته و بی نظیرش آنگکور وات، یک معبد هندو با برج های مخروطی ، مجسمه های تزئین شده از چهره های انسانی و نقش برجسته های حک شده از افسانه های هندو می باشد.
منبع: نمناک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *