چند بنای تاریخی در تهران

بررسی چند بنای در تاریخی تهران به عنوان پایتخت کشور ایران نه تنها خالی از لطف نیست که
برج آزادی
برج آزادی بنایی شاخص در تهران است که با ارتفاع ۴۵ متر توسط حسین امانت طراحی شده است.
۱
برج آزادی اصلی ترین و یکی از نمادهای شهر تهران است و تقریباً در همه جای دنیا ایران را با این نماد می‌شناسند که در سال ۱۳۴۹ خورشیدی، توسط حسین امانت معمار ایرانی ساخته شد.
این برج به عنوان نماد ایران مدرن و برای یادبود جشن های ۲۵۰۰ ساله شاهنشاهی ایران در میانه میدان شهیاد و آزادی کنونی طراحی و ساخته شده است.

معماری برج تلفیقی از معماری هخامنشی، معماری ساسانی و معماری اسلامی است. در محوطه زیرین برج چندین تالار نمایش، نگارخانه، کتابخانه و موزه قرار دارد.

کاخ گلستان
کاخ گلستان با قدمتی بالغ بر ۴۰۰ سال یکی از منحصر به فردترین مجموعه های تاریخی ایران می باشد.
۲
این مجموعه از نظر معماری، جذب گردشگر و ارزش آثار هنری و تاریخی که در آن قرار دارد، یکی از مهمترین بناهای تاریخی کشور است که در تمام طول سال شاهد حضور گردشگران داخی و خارجی پرشماری است. این بنا از نظر تاریخی شاهد وقایع بسیار مهمی همچون انقلاب مشروطه و تاج گذاری پهلوی اول و دوم بوده است. همچنین آثار هنری زیبایی مثل تخت مرمر، سنگ قبر ناصرالدین شاه قاجار که از شهر ری به اینجا منتقل شده و آثاری از کمال الملک و سایر هنرمندان ایرانی و خارجی در این کاخ قرار دارند. بناهای زیبایی همچون شمس العماره و تالار آینه و عمارت بادگیر هم بسیار مورد توجه گردشگران است.
۳
عمارت کاظمی
عمارت کاظمی به عنوان کتابخانه و موزه مردم شناسی استفاده می شود.
۴
خانه کاظمی که در مرکز شهر تهران قرار گرفته است، عمارتی با سبک و سیاق معماری ایرانی می باشد که امروزه از آن به عنوان کتابخانه و موزه مردم شناسی استفاده می شود. تاریخچه این خانه به دوره قاجار و اوایل پهلوی بازمی گردد و دارای تمامی فاکتورهای معماری ایرانی می باشد. تزئینات بنا با پنجره های ارسی و درهای چوبی است.

بازار بزرگ
بازار بزرگ، شلوغ ترین بازار در ایران است و پس از بازار تبریز، دومین بازار بزرگ ایران به شمار می رود.
۵
بازار بزرگ، یک بازار تاریخی است که در میدان ارگ در جنوب شرق تهران واقع شده است. این بازار به چندین کریدور تقسیم می شود که هر کدام ۱۰ کیلومتر طول دارند و در هریک از این راسته ها اجناس متنوعی عرض می شود. بازار دارای چندین ورودی و همچنین بانک، مسجد و مهمانسرا می باشد. ورودی اصلی بازار بزرگ از سمت سبزه میدان است.
گورستان متفقین
گورستان متفقین در تهران، یادبود کشته شدگان جنگ جهانی است.
۶
گورستان متفقین در حاشیه جنوبی سفارت انگلیس در قلهک، در شمال تهران قرار دارد. درون گورستان یابود بزرگداشت تلفات هر دو جنگ جهانی اول و دوم قرار دارد. این یابود از شش دیواره آزاد تشکیل شده است و یادآور بزرگداشت تلفات نیروهای هندوستان، انگلستان و نیوزیلند است که جان خود را در همراهی با ایران از دست دادند.
منبع: کتاب جاذبه های گردشگری تهران
ناشر: آیتوریسما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *