تسکین آسیب‌دیدگی ورزشی با سرما یا گرما؟

در هنگام آسیب و برای تسکین درد چه زمان از یخ و چه زمان باید از گرما کرد؟

چه زمانی باید از سرما یا یخ استفاده کرد؟

– درمان سرد به وسیله یخ بهترین درمان فوری برای آسیب‌دیدگی‌های حاد است. چون تورم و درد را کاهش می‌دهد.
– یخ همچنین تنگ‌کننده عروق نیز هست (رگ‌های خونی را باریک می‌کند) که این امر باعث کاهش خونریزی داخلی در محل حادثه می‌شود. با این‌حال اینکه آیا یخ‌درمانی در آسیب‌هایی که به شاهرگ‌های خونی مربوط می‌شوند، مؤثر است یا خیر هنوز موردبحث و تبادل‌نظر است.
-برای یخ‌درمانی، یخ را در یک حوله نازک پیچیده و برای ۱۰ دقیقه روی ناحیه آسیب دیده قرار دهید. مدتی به پوست زمان بدهید تا دمای طبیعی خود را بازیابی کند و سپس این کار را برای ۲ یا ۳ بار دیگر انجام دهید.
-شما می‌توانید در آسیب‌های حاد چندین مرحله در روز و تا ۳ روز متوالی یخ درمانی را انجام دهید. البته بستگی به شدت آسیب دارد، هر چه آسیب شدیدتر باشد، یخ‌درمانی طولانی‌تر خواهد بود.
-یخ‌درمانی همچنین در تسکین برخی دردهای مزمن(درمان درد) نیز مفید است. فردی که پس از دویدن دچار زانودرد می‌شود، ممکن است برای کاهش التهاب به یخ درمانی رو بیاورد.
-بهترین روش یخ‌درمانی استفاده از کیسه‌های باکیفیت یخ است. شما همچنین می‌توانید از بسته‌های نخودفرنگی یخ زده و ماساژ یخ با استفاده از آب یخ زده در لیوان‌های کاغذی نیز استفاده کنید.

گرمادرمانی چه موقع کاربرد دارد؟

-گرمادرمانی عموما در آسیب‌های مزمن یا آسیب‌هایی که تورم و خونریزی ندارند، استفاده می‌شود.
-گرفتگی عضلانی، یا دردهای مفاصل برای گرمادرمانی مناسب هستند.
-سالمندان و افرادی که دردهای مزمن دارند، معمولا از گرمادرمانی قبل از شروع فعالیت‌های روزمره برای افزایش انعطاف‌پذیری‌ بافت‌های همبند و تحریک جریان خون استفاده می‌کنند.
-گرما همچنین برای درمان درد و آرام کردن اسپاسم‌های شدید عضلانی نیز مفید است.
-برای استفاده از گرما درمانی منبع گرما را بین ۱۵ تا ۲۰ دقیقه در محل حادثه قرار دهید تا مطمئن شوید، گرما به لایه‌های زیرین عضلانی منتقل شده است. گرمای مرطوب بهترین اتتخاب است. برای این منظور شما می‌توانید از یک حوله داغ مرطوب استفاده کنید.
-همچنین در صورتی که طرفدار گرمادرمانی هستید، می‌توانید بسته‌های گرمایشی ویژه فیزیوتراپی یا پد‌های گرمایی را خریداری کنید.
-هرگز از گرمادرمانی پس از تمرین استفاده نکنید، چون در این حالت پوست ملتهب است و گرما این التهاب را افزایش می‌دهد. در بعضی از آسیب‌های شدید لازم است که حداکثر تا ۲۴ ساعت پس از حادثه حتما به پزشک مراجعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.