توت فرنگی سوغات فرنگ برای طول عمر

اگر می خواهید زیبا و تندرست شوید به طرز مصرف توت فرنگی آشنا شوید. شاید وقتی این مطلب را می خوانید توت فرنگی به دست آمده و کم و بیش فروشندگان آن را به شما عرضه می کنند. 
خواص توت فرنگی
چون توت فرنگی میوه ظریفی است که تحمل حمل و نقل طولانی را ندارد و مدت زیادی حتی در یخچال نمی ماند بدین جهت قیمت آن گران است. در همه جای ایران و همه وقت هم نمی توانیم آن را به دست بیاوریم.

اگر شما از کسانی هستید که در باغ یا باغچه خود توت فرنگی کاشته اید این شانس را دارید که هر وقت خواستید توت فرنگی تازه و لطیف و رسیده را چیده و بخورید. 

از نام توت فرنگی پیداست که این میوه از فرنگ به ایران آمده است و چون به شکل توت بوده است با مضاف الیه کلمه فرنگی نام خود را بین فارسی زبانان به دست آورده است.

توت فرنگی چه خواصی دارد و در چه مواردی باید مصرف کرد؟

آنچه توت فرنگی دارد به این میوه خاصیت تقویت کننده و مغذی و تصفیه کننده خون و ادرارآور و ترمیم کننده املاح معدنی بدن و قلیا کننده خون داده است.

برای دفاع بدن، در مقابل میکروبها و سموم، میوه ای مفید است. برای منظم کردن اعمال کبد موثر است و فشار خون را به حد معتدل نگه می دارد. 

برای اشخاصی که مرض قند دارند مصرف آن مفید است و دکتر هانری لوکلر مصرف آن را به بیماران دیابتیک تجویز می کند. زیرا قند توت فرنگی از نوع لولوز می باشد و چنانکه می دانید قند لولوز برای کسانی که دیابت دارند مفید است و تجویز می شود.

توت فرنگی را به عنوان صبحانه و یا شام بدون هیچ غذای دیگری می توانید از نیم کیلو تا یک کیلو مصرف کنید.

اگر می خواهید رژیم توت فرنگی بگیرید باید دو تا سه روز به جای غذا آن را تا دو کیلو مصرف کنید ولی هیچ غذای دیگر جز همین توت فرنگی نخورید.

فونته نل نویسنده و ادیب معروف فرانسه که آثار و افکار متجددانه او معروف است در آثار خود نامی از مرگ نبرده است زیرا به مرگ فکر نمی کرد و خودش صد سال زندگی کرد و طول عمر خود را از توت فرنگی می دانست زیرا تا می توانست به جای هر غذای روزانه توت فرنگی می خورد.

شاید بعضی از اشخاص مدعی شوند که مصرف توت فرنگی در آنها کهیر و خارشهای پوستی ایجاد می کند چنین اشخاص حق دارند این ادعا را بکنند زیرا آنها توت فرنگی را بعد از غذاهای سنگین و ثقیل به عنوان دسر می خوردند و دچار این عارضه می شوند و حال آنکه عارضه زودگذر آنها مربوط به توت فرنگی نیست بلکه مربوطه به مسمومیت خود آنهاست که در اثر سوء تغذیه و یا پرخوری بر آنها عارض شده است.

با این حال کسانی که سنگ کلیه دارند مصرف توت فرنگی برای آنها منع گردیده است و نباید آن را مصرف کنند.

بهترین طرز مصرف توت فرنگی 

در ابتدای غذا بوده و باید آن را بدون شکر و یا کرم مصرف کرد و به همین ترتیب عادت کرد که تمام میوه ها را در ابتدای غذا مصرف نمود تا بدن به بهترین وجهی از مواد آن استفاده کند.

توت فرنگی را وقتی کاملاً رسیده است انتخاب کنید و با آب جاری بشویید ولی آن را در آب نیندازید که مدتی بماند زیرا عطر و خواص مفید آن از دست می رود.

فواید برگ و ریشه توت فرنگی

برگ و ریشه توت فرنگی برای درمان و معالجه اسهالهای مزمن و جلوگیری از ترشی زیاد معده مفید است، همچنین برای درمان ورم کیسه مثانه و مجاری ادرار تأثیر سودمندی دارد.

برای مصرف برگ و ریشه توت فرنگی باید سی تا شصت گرم برگ یا ریشه توت فرنگی را در یک لیتر آب پنج دقیقه بجوشانید و ده دقیقه دم کنید بعد آن را مصرف نمایید.

ریشه توت فرنگی را باید در بهار از خاک در آورده و بشویید و مصرف کنید و برگهای آن را باید از گل دادن بچینید و مورد استفاده قرار دهید.

جوشاندن برگ یا ریشه توت فرنگی قابض و ادرارآور است گاهی این جوشانده ادرار را به رنگ تندی در می آورد که نباید از آن نگران شد زیرا سموم بدن از این راه به خارج دفع می شود.

برگهای توت فرنگی را اگر دم کنید چای مطبوعی خواهد بود که همه آن را دوست دارند و می توان طعم آن را با اضافه کردن لیمو و وانیل و دارچین افزایش داد.

دم کرده برگ توت فرنگی خواص تصفیه کننده خون و ادرار آورنده دارد و به همین جهت است که دکتر هاوزر غذاشناس و طبیب معروف رژیمهای غذایی در کتاب چه باید خورد و چگونه باید پخت، دم کرده برگ توت فرنگی را در رژیمهای هفت روزه و سی روزه خود تجویز می کند. 

اگر برگ و ریشه توت فرنگی وحشی را که اغلب در جنگلها می روید به دست آورید آثار و خواص آن افزونتر خواهد شد.

باز هم از موارد مصرف توت فرنگی

کسانی که کرمک دارند و از این مهمان ناخوانده ناراحت هستند باید صبح ناشتا به فاصله نیم ساعت در سه بار پانصد گرم توت فرنگی را بدون شکر و شیرینی بخورند و تا ظهر هیچ غذای دیگری مصرف ننمایند.

با مصرف توت فرنگی به ترتیب بالا طفیلیهای روده دفع خواهد شد و از شر این مهمانان ناخوانده راحت خواهید شد.

آب توت فرنگی میکروب حصبه و تیفوئید را می کشد. عملا این نکته را امتحان کرده اند و در مایعی که یک چهارم آن آب توت فرنگی و بقیه آب بوده است (بامیل ابرت) را غوطه ور کرده و با تلسکوپ دیده اند که به فاصله کمی کشته می شوند و از بین می روند.

خانمهایی که می خواهند از توت فرنگی به عنوان معالجه زیبایی استفاده کنند باید پنج یا شش عدد توت فرنگی را در یک پارچه نازک بریزند و فشار دهند تا آب آن در ظرفی خارج و جمع شود و بعد آن را به صورت خود بمالند تا پوست آنها شفاف و با طراوت شود.

طریقه دیگر هم برای معالجه پوست صورت این است که توت فرنگی را خوب له کنند و به صورت ماسک، روی صورت خود بگذارند.

اثر آب توت فرنگی بر روی پوست زیادتر می شود اگر ده قطره تنطور بنتروان و بیست قطره گلاب به آن اضافه کنند و آن را به هم مخلوط کنند و به روی پوست صورت خود بمالند. 

ماسک و یا آب توت فرنگی باید یک ساعت روی صورت بماند و بعد از یک ساعت هم نباید صورت را با صابون شست بلکه باید با آب بیکربونانته شستشو داد و باید هشت گرم جوش شیرین را در نیم لیتر آب مخلوط کنید و صورت را با آن بشویید.

خانمهایی که با آب توت فرنگی و یا ماسک آن معالجه زیبایی می کنند باید هر دو روز یکبار در فصل توت فرنگی آن را انجام دهند.

خانمهایی که به این ترتیب عمل کرده اند بعد از چندی برق و لطافت جوانی را در چهره خود دیده اند. آیا شما هم نمی خواهید این درخشندگی و لطافت را در چهره خود ببینید؟

شستشوی صورت و پوست و معالجه زیبایی خانمها با آب توت فرنگی از زمان ملکه کلئوپاترا معروف شده و تا امروز شهرت و اهمیت خود را حفظ کرده است.
کتاب: خوردنیهای شفابخش
مهدی نراقی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.