کاهش سوخت و ساز بدن و این عادات بد

– دیر خوردن وعده صبحانه 

چنانچه فرصت خوردن یک صبحانه کامل را ندارید، حداقل يك ليوان آب پرتقال بنوشيد. به هنگام خواب شبانه بدن شما ماده خوراكي دريافت نمي‌كند و پس از گذراندن ساعت‌ها بدون مواد غذايي، سوخت و ساز بدن شما كه روندي است براي تبديل غذا و نوشيدني به انرژي لازم بدن، نياز به يك شروع مجدد در اول روز دارد تا بتواند انرژي مورد نيازتان را در طول روز تامين كند. به اين منظور لازم است در زمان بيدار شدن از خواب يا حداقل 15 دقيقه بعد ازآن وعده صبحانه را ميل كنيد.

 

– مصرف غلات به جاي پروتئین 

روند هضم پروتئين براي بدن زمان‌بر است و بنابراين خوردن تخم‌مرغ در وعده صبحانه به جا ي خوردن يك كاسه مواد كربو هيدرات‌دار، بدن شما را به مدت طولاني‌تري سير نگه مي‌دارد. انتخاب پروتئین براي وعده صبحانه حتي ممكن است سوخت و ساز بدن را هم كمي بهبود بخشد. رژيم‌هاي غذايي حاوي پروتئين ممكن است به حفظ توده‌هاي عضلاني بدن كمك كند كه اين خود مستقيما به سوخت و ساز سريعتر مرتبط است.

 

– اجتناب از نوشيدن قهوه 

مصرف ميزان متعادلي قهوه مي‌تواند نتايج خوبي دربر داشته باشد. مصرف متعادل و مناسب قهوه مي‌تواند خطر ابتلا به بيماري‌هاي قلبي عروقي، اختلالات عصبي و حتي ديابت نوع دوم را كاهش دهد. نوشيدن قهوه كافئين‌دار مي‌تواند موقتا اما به طور قابل‌ملاحظه‌اي سوخت و ساز بدن  را افزايش دهد. كافئين موجود در قهوه به سرعت جذب جريان خون شده، ضربان قلب را سرعت مي‌بخشد و سوخت و ساز بدن را افزايش مي‌دهد. 3 تا 5 فنجان قهوه در روز مي‌تواند جزيي از يك رژيم سالم تلقي شود.

– عدم نوشيدن آّب به مقدار كافي 

هر روند سلولي در بدن به آب وابسته است. پس  عدم آب‌رساني صحيح به بدن، روند سوخت و ساز را كاهش مي‌دهد. هنگامي كه بدن دچار كمبود آب باشد، براي راه رفتن، دوچرخه‌سواري يا هر فعاليت ديگري كه در سوزاندن كالري موثر باشد، انرژي كمتري خواهيد داشت.

 

– عدم علاقه به فعاليت‌هاي ورزشي 

بافت عضلاني منبع سرعت بخشيدن به سوخت و ساز بدن است. هرچقدر كه ميزان بافت‌هاي عضلاني بدن بيشتر باشد، سرعت سوخت و ساز بالاتر رفته و كالري بيشتري مي‌سوزانيد. با بالا رفتن سن، اين بافت‌هاي عضلاني جاي خود را به چربي مي‌دهند. پس براي جلوگيري از اين روند، آموزش و تمرينات قدرتي را وارد رژيم غذايي روزانه خود كنيد. تحقيقات نشان داده افرادي كه 3 بار در هفته به ورزش مي‌پردازند، به طور قابل‌ملاحظه‌اي تا حد متوسط 5% در طول يك دوره 9 ماهه سرعت سوخت و ساز بدن خود را بالا مي‌برند.

 

– انجام سريع تمرينات ورزشي 

چنانچه در تمرينات ورزشي خود، برداشتن دمبل و وزنه را انتخاب كرده‌ايد به خاطر داشته باشيد كه عليرغم داشتن تلاش و قدرت بالا بهتر است به هنگام استفاده از وزنه‌هاي سبك‌تر براي حداكثر سوخت و ساز سرعت حركت‌تان را نيز كند كنيد. اين كاهش سرعت در بالا بردن يا بلند كردن وزنه باعث مي‌شود كه بدن شما به سوزاندن كالري بیشتر براي جبران آسيب احتمالي وارد شده به بافت عضلات و ماهيچه نياز بيشتري پيدا كند. اين خود تسريع روند سوخت و ساز بدن را به دنبال دارد.

 

– رژيم‌هاي كم كالري 

كاهش مصرف كالري در رژيم غذايي به منظور كاهش وزن سريعتر، روشي كاملا مضر  و اشتباه است. چراكه اين روش، گرسنگي بيشتري را برايتان ايجاد خواهد كرد و باعث كاهش سرعت كالري سوزي بدن مي‌شود. خوردن وعده‌هاي كوچك اما متعادل در طول روزدر هر 3 تا 4 ساعت نه تنها شما را تا حدي سير نگه مي‌دارد بلكه روند سوخت و ساز را هم به طور مناسب اجرا مي‌كند.

 

– نشستن بيش از حد 

بيش از نيمي از ساعات بيداري ما در طول شبانه روز به حالت نشسته سپري مي‌شود. نشستن به‌طورقابل‌ملاحظه‌اي با خطر ابتلا به بيماري‌هاي قلبي عروقي، ديابت و حتي خطرات سلامتي جدي‌تر مرتبط است، حتي اگر به انجام فعاليت‌هاي ورزشي هم مي‌پردازيد. به هنگام نشستن، روند عملكرد سوخت و ساز بدن متوقف مي‌شود، اما انجام فعاليت‌هاي آهسته مثل پياده‌روي نيازمند فعاليت عضله‌ها و ماهيچه‌ها براي تسريع فرايندهاي مرتبط به سوزاندن چربي و قند خون در بدن است. حتي يك ايستادن ساده بيشتر از نشستن به كالري سوزي كمك مي‌كند. پس سعي كنيد هر نيم ساعت، چند دقيقه‌اي از جاي خود بلند شويد.

 

– استرس بيش از حد 

استرس ميليون‌ها تاثير منفي بر عملكرد بدن مي‌گذارد. يكي از آنها كاهش سوخت و ساز مواد غذايي جذب شده در بدن است. طبق تحقيقات انجام شده زناني كه در طول 24 ساعت استرس بيشتري  داشته‌اند، نسبت به سايرين 104 كالري كمتر سوزانده‌انداسترس ترشح هورمون‌هاي محرك اشتها را افزايش داده و منجر به شروع مصرف مواد خوراكي مي‌شود.

 

– كمبود خواب 

كمبود خواب باعث افزايش مقاومت انسولين خون شده و منجر به بالا رفتن فشار خون مي‌شود. همچنين باعث اختلال در ميزان سطح هورمون‌هاي موثر بر فرآيند سوخت و ساز مي‌شود. سطح هورمون كورتيزول كه به ذخيره‌سازي چربي مرتبط است، افزايش مي‌يابد و در عوض هورمون رشد كه وظيفه ساخت بافت‌هاي عضلاني را دارد، كاهش مي‌يابد .براي عملكرد بهتر بدن‌تان به 7 تا 9 ساعت خواب در شب نياز داريد.
 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.