مدیتیشن یا بی ذهنی و روش های آن

مدیتیشن از بی ذهنی است. حالتی است از آگاهی بی اندازه خالص. در حالت عادی آگاهی مملو از زباله است، درست مانند آینه ای که با غبار پوشیده شده.

راه های مدیتیشن

ذهن همواره پر است از هیاهوی افکار در حال گذر، آرزوها، خاطره ها، هیجان ها. همگی در حال عبور هستند، واقعاً که یک هیاهوی دائمی در ذهن وجود دارد.

در صورتی که مدیتیشن نکنید این حالت در شما اتفاق می افتد که درست نقطه مقابل مدیتیشن است.

زمانی که افکار و آرزوها به ذهنتان هجوم نیاورند، هیچ فکری به وجود نیاید و هیچ آرزویی شکل نگیرد آنگاه شما واقعاً آرام هستید و آین آرامش همان مدیتیشن است.

هرگز نمی توانید با ذهنی مغشوش به مدیتیشن دست پیدا کنید، چون ذهن همواره در تلاش است تا به تنهایی وجود داشته باشد.

مدیتیشن پی بردن به این مطلب است که من ذهن نیستم. وقتی که این آگاهی در وجودتان عمیق و عمیق تر گردد، آنگاه لحظات بزرگی در زندگیتان به وجود می آید.

لحظات سکوت، لحظات فضای خالص، لحظات وضوح، لحظاتی که هیچ چیز در درونتان در تلاطم نیست و همه چیز آرام است.

در آن لحظات آرام شما قادر به درک کیستی خودتان هستید و راز هستی را درمی یابید. هر وقت که مدیتیشن حالت طبیعی و همیشگی شما بشود روزی شگفت انگیز به وجود می آید، روزی پر از نعمتهای بزرگ.

ذهن چیزی غیرمعمول است که هرگز حالت طبیعی شما نیست، اما مدیتیشن حالتی طبیعی است که هم اینک در شما وجود ندارد. بهشتی گم شده است که می توانید دوباره آن را بیابید.

به چشمان کودکان نگاه کنید، آرامش و معصومیت فوق العاده ای را خواهید دید ولی او باید به جامعه ملحق شود، باید یاد بگیرد چگونه فکر کند، حسابگر باشد، چگونه دلیل بیاورد و بحث کند.

او مجبور است یاد بگیرد و آرام آرام ارتباط خود را با آن معصومیت درونی از دست می‌دهد. حالا دیگر جامعه او را آلوده کرده و جزو موثری از این مکانیسم شده ولی دیگر یک انسان نیست.

هنگامی که برای اولین بار با مدیتیشن آشنا می‌شوید شگفت زده خواهید شد چون احساس عجیبی در وجودتان برانگیخته می‌شود.

گویی که قبلاً هم آن را می‌شناختید، تنها آنرا فراموش کرده بودید، ولی اگر بتوانید مجدداً آن را بیابید متعلق به شما خواهد شد.

درحقیقت نمی شود آن را گم کرد فقط می‌توان به فراموشی سپرد. در ابتدا ما به صورتی مراقبه‌وار به دنیا می آییم و سپس فکر کردن را می آموزیم، ولی ذات حقیقی ما جایی در عمق وجودمان مخفی باقی می ماند.

کافی است هر روز مقداری بکنیم تا به سرچشمه برسیم. چشمه زلال آب. برترین موفقیت در زندگی یافتن این سرچشمه است.

در مدیتیشن از حرکات ویژه استفاده می‌شود:

۱تنفس های مخصوص

2- مودراها

۳- مانتراها

۴تمرکز فکری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.