اطلاعات توریستی کشور ارمنستان

جمهوری ارمنستان از جمهوری های استقلال یافته شوروي سابق، در منطقه قفقاز جنوبی (حوزه میانی دریاي سیاه و دریاي خزر) واقع است.
اطلاعات توریستی کشور ارمنستان

اطلاعات عمومی

زبان رسمی: ارمنی
واحد پول: ردم
پایتخت: ایروان 
شهرهای مهم: گیومری، آبویان، وانادزور، اجمیادزین، آشتاراک، کاپان، گوریس، آپاران، آرتاشات، هرازدان، ایجوان، آماسیا، مارالیک، مارتونی، ماسیس، الاوردی، وادنیس

موقعیت

همسایگان این کشور در غرب ترکیه، در شمال گرجستان، در شرق جمهوري آذربایجان و در جنوب ایران و ناحیه خودگردان نخجوان هستند. مهمترین دریاچه کشور ارمنستان دریاچه سوان ،(Sevan) در شرق این کشور واقع شده است. 

اقلیم

اقلیم فلات ارمنستان قاره اي نیمه مداري است. میانگین دماي آن در ژانویه بین – 3تا -15درجه سانتی گراد و در ژوئن بین 15تا 20درجه و در چاله ها تا 25 درجه سانتیگراد است. میانگین بارندگی سالانه آن 300تا 800میلی متر است که در چالهها از 150تا 300میلیمتر در سال در نوسان است.

ویژگی های فرهنگی و اجتماعی

ادیان و مذاهب

دین رسمی مردم ارمنستان مسیحی ارمنی می باشد.

اقتصاد

ارمنستان داراي بخش صنعتی متنوعیاست که شامل صنایع شیمیایی، فلزي، نساجی، ابزارهاي دقیق و فرآورده هاي غذایی است اما عمده صنایع ارمنستان، ساخت ماشین آلات، منسوجات و صنایع شیمیایی است.

همچنین صادرات این کشور را الماس، مواد معدنی، مواد غذایی و انرژي تشکیل میدهد و در عوض ارمنستان واردکننده گاز طبیعی، نفت، و دخانیات است. 

جاذبه های گردشگری و توریستی

اطلاعات توریستی کشور ارمنستان

کلیسای گغارت

این کلیسا با معماری جالب و دیدنی در میان صخره های سنگی و در قرون وسطا ساخته شده است. قدمت آن به سال 1215 باز می گردد. گغارت یک نوع نیزه می باشد که یک پایه چوبی دارد که بر سر ان یک آهن تیز تخت قرار گرفته است. 

این نیزه برمیگردد به زمانی که حضرت مسیح را به صلیب کشیده بودند وبا فرو کردن این نیزه در بدن ایشان می خواستند مطمئن باشند که حضرت مسیح جان سپرده است وبه همین دلیل این نیزه برای مسیحیان مقدس شناخته شده است وتاتوس اراکیال این نیزه را در اواسط قرن سیزدهم به ایری وانک نام قدیم گغارت می آورد واز آن پس به این نام معروف می گردد.

اطلاعات توریستی کشور ارمنستان

دره گل ها

دره گل ها از مراکز اصلی تفریحی ارمنستان در طول سال می باشد. این دره در 50 کیلومتری شمال شرقی شهر ایروان و در طبیعت کوهستانی قرار گرفته که در فصل تابستان غرق در گل و گیاهان زیبا و در زمستان با انبوهی از برق پوشیده شده است. در این دره مجموعه های ورزشی، رستوان ها، هتل ها و همچنین کلیساهای جامع شامل چهار کلیسای بزرگ و دو کلیسای کوچک قرار دارد.
اطلاعات توریستی کشور ارمنستان

ساختمان اپرا

یکی از مراکز جذب توریست و شاهکار معماری شهر ایروان ساختمان اپرا می باشد. این ساختمان جزو یکی از ده سالن اپرای برتر دنیا می باشد که بنام Aram kachatorian (اولین اپرا نویس ارمنی) نام گذاری شده و از دو قسمت تشکیل شده است.

که سالن غربی آن سالن فیل هار مونیک (ارکستر سمفونی) به نام Aram kachatorian و سالن شرقی آن سالن اپرا وباله به نام Alexander spendiarian می باشد این بنا با طراحی و نظارت مستقیم معمار معروف Alexander Tamanian در سال 1931 ساخته شده است ودر سال 1936 در نمایشگاه بین المللی پاریس مدال طلای معماری را دریافت کرده و اولین برنامه ای که در آن اجرا شده درسال 1932 بوده است.

اطلاعات توریستی کشور ارمنستان

دریاچه سوان

دریاچه سوان در مرکز کشور ارمنستان، یکی از بزرگترین دریاچه های آب شیرین دنیا محسوب می شود. آب دریاچه سوان معمولا ازرودخانه ها و چشمه هایی که درزیر دریاچه جاری هستند بوجود آمده وتغذیه می کنداما تنها یک رودخانه ازدریاچه سرچشمه می گیرد که هزاردان نام دارد. از مهمترین ماهی های دریاچه میتوان به ایشخان وسیگا اشاره کرد. روی تنها جزیره دریاچه کلیسای بسیار قدیمی Aracelots قرار دارد که در قرن 9 میلادی ساخته شده است.
اطلاعات توریستی کشور ارمنستان
مناطق دیدنی دیگری نیز در این کشور وجود دارد که تماشای آن برای گردشگران و ماجراجویان خالی از لطف نیست. برخی از این مناطق عبارتند از:
معبد گارنی، شهر مذهبی اجمیازین، شهر جرموك، شهر اشتاراک، هانرابدوتیان هراپاراگ، کلیساي گریگورلوساوریچ مقدس، گاسگاد معروف به هزار پله، خیا بان مارشال باغرامیان، بناي یاد بود قتل عام ارامنه، موزه آثار خطی، هاختاناکی ایگی یا مجسمه مادر ارمنستان.
منبع: کتاب اطلاعات توریستی کشورهای جهان
گردآوری و تنظیم: رضا فریدون نژاد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.